Kuinka monelle on tuttu kirjana "Käytetty Konemies"? Nimittäin jos tuttavapiirissä on konemiehiä, traktorihistoriaa harrastavia tai vastaavia henkilöitä niin sanoisin, että kirja on kannattava ostos lahjaksi tai itselle.
Kirjan saatavuus meinasi loppua, mutta kirjoittaja Antti J. Jussila luovutti yllättäen kirjan oikeudet Nuffield - Leyland Club Finland ry:lle ja sitä teetätettiin kahdeksas painos.
Tässä vähän puffia kirjasta:
"Kirjan kirjoittaja toimi maataloudellisen koulutuksen saatuaan lähes 40 vuotta konekaupan parissa. Suuren keskusliikkeen eri tehtävissä hänellä oli näköalapaikka Suomen maatalouden mekanisoinnin kehitykseen. Kotimaassa ja maailmalla liikkuessaan hänellä syntyi monipuolinen kosketus alan teollisuuteen ja kauppaan muuttuvassa maailmassa."
Tämä tuhti tietopaketti maksaa 25 euroa plus postikulut, ja sitä saa NLCF ry:ltä tilattua numerosta 050-4313415 tai jokke(ät)nuhvi.net
Kirjassa on valtavasti historiatietoa, ja merkki/maahantuontihistoriaa löytyy niin Nuffin, Leukun, Samen, deutzin, Case IH:n, Ford/fordsonin, Valmetin, Massikan kuin monien muidenkin osalta. Toki luonnollisesti isoimmat jutut liittyvät K-ryhmän omiin merkkeihin kuten Zetor vielä mainitakseni.
Suosittelen vahvasti vaikka joululahjaksi tilan isännälle/emännälle!
(kuvat näkyy kirjautuneille)