Tutkinnanjohtaja Jouni Niskanen poliisin vihapuhetutkintaryhmästä sanoo, että "Ei oteta hampaisiin koko kansanryhmää, eikä myöskään kohdisteta yksittäisiin henkilöihin esimerkiksi laittomia uhkauksia tai kunnianloukkauksia."
https://yle.fi/uutiset/3-9791371 Mä ajattelen niin, että jos ihmiset kiinnostuvat oman maansa ulkomaalaispolitiikasta ja käyvät syvällistäkin keskustelua pääasiassa tosiasioihin pohjautuen, siinä voi olla enemmänkin koulutetulla poliisilla seinä vastassa, jos haluaa mennä väliin.
Mutta mun pointti on nyt seuraava: Tänään Sveitsissä Suomen Yleä vastaava laitos (
www.srf.ch) kirjoittaa vihapuhepastorista ja hänen nostamistaan sosiaalituista. Samoin pastorin työstä ja matkustelusta oppaana sveitsiläisessä muslimi-matkatoimistossa. Juttu on kuin suoraan MV-lehdestä. Pastori on tullut maahan pakolaisena 90-luvun lopussa. Silloinen ammatti oli agronomi. Kovasti on eroa Suomen ja Sveitsin yleisradiolla. Googleen Abu Ramadan tai sitten saksaksi
http://www.srf.ch/news/schweiz/abu-ramadan-hassprediger-lebt-auf-staatskosten