VAROITUS:TÄMÄ TARINA SISÄLTÄÄ KARMEITA PALJASTUKSIA,JOTKA SAATTAVAT JÄRKYTTÄÄ KAIKKEIN HERKIMPIÄ LUKIJOITA !
Savimaa Racing Teamin (Tractor Pulling) tiimipalaveri alkoi luontevasti . Tallipäällikkö Jouko "Speed" Kaurakoura karautti pihaan legendaarisella Volvollaan . Auton peräkoukussa näkyi olevan kiinnitettynä jonkinlainen ruosteinen peräkärryn teelmys : "Motor home , tästä tehdään motor home" , julisti tallipäällikkö . "Tohon lyärään kakkosvitoset pystyyn , vinotreevat tohon ja tänne , meinaan ihan oikeesti..." - Jouko oli innostunut saadessaan vihdoinkin aloittaa ensi kauden valmistelut . On sillä kova rutiini . Motor homessa kuljettaja voi keskittyä maksimaaliseen ajosuoritukseen , lehdistön ja fanien häiritsemättä . -Tallipäällikkö on näköjään ottanut ihan kaiken huomioon , muistan tuona kuulakkaana syysaamuna ajatelleeni .
Seuraavaksi tallipäällikkö piti pitkälliset esitelmät siitä , kuinka Nuffieldista otetaan oikeilla menetelmillä 250-300 hevosvoimaa irti . Samalla hän teki listaa hankittavista tykötarpeista . Lista oli melko pitkä . Ja kallis : Sales Manager (Trenki) sai heti määräyksen lähteä sponsorien hankintaan . Hän poistui huokaillen paikalta .
Alkupalaverin jälkeen siirryimme vuokraamalleni rantasaunalle . Saunan omistaa pitäjänahkuri Olga Eurenin säätiö . Olen säätiön kannatusjäsen , joten saan vuokrattua tilat edullisesti . Itse nahkurista totean sen verran , että minulla on hänestä ihan jokunen hajanainen muisto lapsuusvuosiltani . Muistossa Olga antaa minulle nahkuroimansa kintaat . Olgan poskipielessä on markan kokoinen läiskä , josta kasvaa punaisia karvoja . Siinä tärkeimmät mainitakseni .
Pukuhuoneessa Jouko otti vaatteet yltään . Hänen ylävartalostaan huomasin heti , että hän käy punttisalilla . Jouko yrittää olla ikätovereitaan paremman näköinen . Katsellessaan kuvaansa kokovartalopeilistä hän pisti tyytyväisenä merkille , että metyylitestossteronin avulla kiinteyttämä hauislihas oli taas hieman suurentunut . Samalla hän kuitenkin tunsi suunnatonta raivoa lääketehtaita kohtaan : "Koskahan ne keksivät hormonivalmisteen , jolla ei ole näin paljon sivuvaikutuksia" ?
Tein todella erikoislaatuisen havainnon : Tallipäälliköllä oli ns. vitjamunat , eli doping-aineet olivat aiheuttaneet kivespusseihin melkoista liikakasvua . Kivekset roikkuivat nilkkojen tasolla ! Lisäksi hänen olkapäillään ja hartioillaan oli suurikokoisia finnejä . En kuitenkaan ollut huomaavinani epämuodostumia , koska kiistän tuijottavani ulkonäköön , mutta silti minun on pakko myöntää , että se on kieltämättä tärkein ja oleellisin osa ihmisestä .
Saunassa oli todella miellyttävän lämmin . Kesken löylyhetken Jouko tiedusteli tuskaisella äänellä , että mikähän se hänen pallejaan näin kirvistelee ? Vilkaisin lauteen alle . Voi ihme ! Kulkukissan penikka se siellä leikki pallien kanssa ikään niin kuin lankakerällä . Huitoi etutassuillaan ees-taas ! Hätistin kisun ulos löylyhuoneesta . Nyt Joukon teki mieli uimaan . Hän yritti nousta lauteilta alas , mutta jäi nalkkiin palleistaan . Autoin häntä siten , että kiersin alapuolelta "luumut" lauteen rakojen suuntaisiksi , eli noin varttikierroksen verran . Näin ne onneksi irtosivat . Lämpö oli tehnyt nahasta entistä elastisempaa , joten luumut putosivat kylmälle lattialle . "KYLMÄÄ" - hän parahti sydäntäsärkevällä äänellä . Otin koko paketin löylykuuppaan ja kannoin niitä hänen perässään laiturille . Kun hän hyppäsi veteen , kuului kaksi mulskahdusta !
Tämän ikävän saunahetken jälkeen tarjosin Joukolle pienet näkäräiset . Dopingin sivuvaikutukset tulivat taas esille . Heti , kun alkoholi nousi Joukon päähän hänelle tuli pakottava tarve lähteä kylille tappelemaan . Hain seuraavana aamuna putkasta .
T : Touko