http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702102200068614_uu.shtml
" lainatut " rahat, ja valtion omistus ?
Pidä luonto siistinä. Niin ne kansanedustajat myyvät Suomea pala palalta, ulkomaisille, monikansallisille yhtiöille.
Osakkeen hankkiminen jostakin firmasta
ei ole laina yritykselle. Omistamasi osuus on (ei aina) äänivaltaa ja tuottojen osuutta, enemmistö kuitenkin sanelee, missä mennään, vähemmistö tietenkin on aina oikeutettu voitonjakoon, jos sitten ei ole ensisijaisempija saajia, kuten oikean rahan firmaan pumppaajia, silloin kun pitää vaikeina aikoina kuluja maksaa.
Jos ihmettelet, missä omat senttiosakkeesi ovat, no niitä on laimennettu kanittamalla riittävän monta kertaa rahan hankkimiseksi mm. alihankkijoille ja tavarantoimittajille, ettei osakkeellasi ole enää merkittävää arvo-osaa yrityksestä. Jos olisit vienyt vaikka satamiljoonaa virman kassaan esim. altaanpaikkuutöihin, olisit saanut aimo tukun osakkeita vastineeksi, ja omistuksesi olisi säilynyt.
Mutta ei ilmaiseksi.
Kateelliset ryömivät koloistaan aina kun jokin rikkinäinen firma ollaan myymässä pois. Jos sitten uusi omistaja saa rikkinäisen korjatuksi, ja alkaa sillä tienaamaan, jopas alkaa katkera kitinä.
-SS-