Kyllä informaatio voikin olla hiukan vinoutunutta: Luomun kertomuksissa takerrutaan parhaisiin suorittajiin, siihen parhaaseen 5 %:iin, ja verrataan tavanomaisen viljelyn keskiarvoihin, jos siihenkään.
Luomussa ei todellakaan puhuta luomun keskisadoista, jotka on kuitenkin pienen vaivan jälkeen saatavissa esille. Ja sitten riippuen onko 1:2 vai 1:3 tuotantokasvikierto, niin sadot putoavat kolmannekseen tai neljännekseen luomualasta.
Samalla tavalla tavanomaisen viljelyn viherkesannot ovat hömppää ja ei-aktiiviviljelyä, jonka oikeus tukiin esitetään jatkuvasti kiistanalaisena. Luomussa taas se on aktiivista maailman luonnon parantamista ja henkistä voimailua, joka näin ollen on palkittu vielä hiukan lisäporkkanalla.
-SS-