Siis mikä ihme noita valvontaeläinlääkäreitä riivaa? Tuollaisen annetaan jatkua vuodesta toiseen ja meillä haljotaan hiuksia maitohuoneenlattian pinnoituksen päältä?? Tasan ei mene nallekarkit tässäkään jaossa.
Katsos kun maidon laatutarkkailu ja maito ovat siellä strategiasssa tärkein asia. Siksi asiaan panostetaan tätäkin kautta..
Tuohon maidon laatuun ei takuuvarmasti tuo lattianpinnoite vaikuta tippaakaan. Litraakaan ei ole meillä, eikä missään muuallakaan, siitä lattialta tankkiin laitettu. Kyllä se poikkeuksetta letkua tai putkea pitkin sinne tankkiin päätyy..
Maidon laatu kyllä syntyy siellä lehmä-lypsykone-tankki-akselilla eikä missään lattialla.
Etkö vieläkään tajua miten tämä homma menee? ? ?
Maidon laatua ja maitohuoneiden lattioita valvotaan tekokkaasti jotta ulkomaalaisille ostajille pystytään vakuuttelemaan, että suomalainen laatujärjestelmä on maailman paras. Siis maidon hygieniassa.
Maidon hinnasta viimeiset 5-10 senttiä ovat korvausta siitä, että se maitohuoneen lattia on puhdas ja että se lukee siellä meijerin tilastoissa.
Siksi lypsykarjoja vahditaan mitta lampaita ei ehditä. Selityksenä on vain raha..