mielenkiintone taulukko, ei ihan niin ylivoimaista kuin annetaan ymmärtää http://www.tulli.fi/fi/tiedotteet/ulkomaankauppatilastot/katsaukset/maakunnat/maakunnat16/index.html
Lainaus käyttäjältä: icefarmer - 07.08.16 - klo:22:29mielenkiintone taulukko, ei ihan niin ylivoimaista kuin annetaan ymmärtää http://www.tulli.fi/fi/tiedotteet/ulkomaankauppatilastot/katsaukset/maakunnat/maakunnat16/index.html Niinpä, mielenkiintoista kun se tuonti on usein uudellemaalle ja siitä jaetaan. Jos etsit vertailun edelliseen vuoteen esim. niin helpottaa.
Lainaus käyttäjältä: Sepeteus - 07.08.16 - klo:23:37Lainaus käyttäjältä: icefarmer - 07.08.16 - klo:22:29mielenkiintone taulukko, ei ihan niin ylivoimaista kuin annetaan ymmärtää http://www.tulli.fi/fi/tiedotteet/ulkomaankauppatilastot/katsaukset/maakunnat/maakunnat16/index.html Niinpä, mielenkiintoista kun se tuonti on usein uudellemaalle ja siitä jaetaan. Jos etsit vertailun edelliseen vuoteen esim. niin helpottaa.nythän meidän täytyy muistaa että tuossa on vain tavaroiden vienti, kuvittelisin että lappi laskettelurinteineen, korvapukkeineen, väyrysysineen ja turisteineen repii mellkoisen kaulan pirkanmaahan mikä ei kuitenkaan ole kuin rääseikköä
Lainaus käyttäjältä: Sepeteus - 07.08.16 - klo:23:37Lainaus käyttäjältä: icefarmer - 07.08.16 - klo:22:29mielenkiintone taulukko, ei ihan niin ylivoimaista kuin annetaan ymmärtää http://www.tulli.fi/fi/tiedotteet/ulkomaankauppatilastot/katsaukset/maakunnat/maakunnat16/index.html Niinpä, mielenkiintoista kun se tuonti on usein uudellemaalle ja siitä jaetaan. Jos etsit vertailun edelliseen vuoteen esim. niin helpottaa.Katselin kanssa tuota Uudenmaan tuontia. Mutta miten se mahdetaan laskea? Mm autojen maahantuojat ovat Uudellamaalla ja tuontisatama on Hanko ja sieltä jaetaan sitten muualle maahan maahantuojan toimesta? Miten tilastoidaan? Samoin kodinkoneliikkeillä on suurvarastot Uudellamaalla, samoin kauppaketjuilla? Jokainen tuotu banaani joka menee keskusvarastolle kirjautuu Uudenmaan tuonniksi? Samoin jokainen tuotu traktori kun maahantuojan kotipaikka on Uudellamaalla kirjautuu Uudenmaan tuonniksi?
Viimeksi muokattu: 08.08.16 - klo:11:10 kirjoittanut icefarmer