Jakomielistä touhua sikäli, että toisaalta kannustetaan lisäämään porsastuotantoa, annetaan neuvoja, miten saadaan pahnuekokoa suuremmaksi, ja sitten kun onnistutaan tässä, niin ei olekaan järkeviä markkinoita lisääntyneelle possumäärälle.
Sama se on tilanne oikeasti myös maitomarkkinalla, kovasti on neuvoja ja kehittävien tilojen palveluita. Vaikka samaan aikaan sille maidolle ei ole kannattavaa markkinaa. Valion teollisuusjauhebisneksen tappiot ovat valtavasti suuremmat kuin HK:n Puolan porsasbisneksen. Sitä ei vaan haluta sanoa vaikka on ihan samasta asiasta kyse.
Maitotiloilla on halu lisätä ja tuottaa enemmän. Siksi ne palvelutkin ovat sellaisia..
Näissä nykyjalosteissa on se ongelma, että tulosta ei pysty tekemään kustannuksia karsimalla. Melkein pakko käyttää kalliita tuotantopanoksia ja paljon ettei poisto% nouse.
Kukapa robotila lähtisi mukaan sellaiseen neuvontaan tai kehitämiseen, että alettaisiin säästämään 200€/lehmä ja toivottaisiin, että tulot putoaisivat vain puolet tuosta
Lista vapaaehtoisista vaikka yyveellä.