Jostakin syystä muutamat vielä jäljellä olevat etelän possutemppelit laittavat sokerijuurikasta, rapsia , syysvehnää ja kevätvehnää, saati sitten suojavyöhykettä ja LHP:tä pelloillensa. Lienee sittenkin niin paljon parempituottoista, että voi sitten maksaa kaupalle katetta rehuohran ostoistansa, ettei omilla mailla ohria laiteta.
Ostajan omaan kärryyn pudottaen silloin hankalana aikana kahdeksankymppiä ohrasta sai, ja sai olla tyytyväinen. Oli parempi kuin viedä 300 km päähän satasen maksajalle, kuorma-autokyyti se maksaa yllättävästi.
-SS-
Villi veikkaus, että olisivatko huomanneet, että omat saviset pellot eivät oikein sovellu ohran viljelyyn. Ei meilläkään ole ohraa ollut 2 vuoteen, kaikki ohra on ostettu ja meidän siat syövät aika paljon vehnääkin. Hintoihin en ota sen enempää kantaa, mutta jos sitä viljaa kuitenkin on ostettava niinkuin yleensä on, harvalla isolla sikalalla taitaa olla omaa peltoa niin paljon, että pärjää omilla viljoilla niin eikö se ole sama ostaa sitten sitä ohraa jos sitä tarjolla on. Sitten onkin tilanne toinen, jos ohran viljely vähenee etelässä niin paljon, ettei sitä yksinkertaisesti ole tarjolla. Voi kyllä olla, että sikalat loppuvat aiemmin.
Riista - LHP kyllä voittanee ohran 100€ hinnalla. Mutta savimaillakin
joku Kaarle tuottaa kunnon lantapaukulla sen kahdeksan tonnia. Eikö
siinä tule tuotantokulu jo melko alhaiseksi.
Eikös tuossa myyntiviljan kasvatuksessa ohraostorehulla menetä rahdit kahteen kertaan ?
No, jos on ympäristössä traktorinkuormasäteellä mukavasti noutopaikkoja,
silloinhan asia tosiaan on eri.
-SS-