Miten teillä taitoa riittää Valtakunnan tason asioitten hoitoon, kun oma talous piiputtaa?
Ei siinä kovin ekonomin taitoja tarvitse jos yhdistää että säästöä tulee 5milj.€ ja urakoitsija ei tee tappiota.
"– Kustannusarviot muodostuvat pitkän ajan seurantatiedoista ja markkinatilanne vaikuttaa siihen, miten hintataso kehittyy. Kun töitä on tarjolla paljon, hintataso on korkeampi. Nyt töitä on tarjolla vähemmän ja se näkyy alhaisempina tarjoushintoina.
– Yhteiskunnan kannattaa rakentaa tällaisena aikana, sillä tekijöitä saa edullisesti.
Yhteiskunta hyötyy myös työllistävästä vaikutuksesta. Arolammin uutta moottoritieliittymää rakentaa 30-50 miestä, jotka lähes kaikki ovat kotimaisia ammattilaisia. Sen lisäksi rakennustyömaa hyödyttää välillisesti, sillä miesten pitää käydä jossain syömässä ja koneet tarvitsevat huoltoa.
Urakoitsijallekin jää viivan alleTyöpäällikkö Petri Ketonen Kreate Oy:stä on varma,
että työstä jää myös urakoitsijalle viivan alle."
Avaimet urakoitsijolle käteen olisi jäänyt se 5 milj. euroa enemmän ja hyvin tehdyllä sopparilla olisi vielä voinut kustannuksia ylittää ja siirtää ne yhteiskunnan maksettavaksi. Niin kuin näissä metroissa ja ym. musiikkitaloissa tehdään.
Eikä pidä unohtaa että tämä kustannukset alittava työmaa oli kotimaisella työvoimalla miehitetty, mutta eipä siellä Länsimetron työmaalla kovin paljoa Suomen kieltä puhuta.