Nyt olisi ihan vihonviimeiset hetket pelastaa Suomi kepuloiselta tuhon tieltä.
Otetaampa esimerkki;
Finnavia, maakuntahallinto, maaseutukentät ja pikkanen pala mielikuvitusta
Finnavia sysäämässä kannattamattomat maaseutukentät uudelle maaseutuhallintohimmelille.
Mitä luulette. Toimiiko operatiivisena toimijana halvimman tarjouksen tehnyt alueellinen ilmailukerho vai perustetaanko hallintohimmeli.
Ensin tarvitaan maakuntavaltuusto lentokenttää hoitamaan, joka huolehtii alueellisesta ja tasa-arvoisesta asioiden eteenpäin viemisestä.
Valituista kerätään varsinainen valtuusto joka muutaman kerran vuodessa kerääntyy voivottelemaan asioiden huonoa tilaa.
Valtuustosta hallitus joka vastaa operatiivisesta asioiden esiin tuomisesta.
Jo totta kun tärkeällä asialla ollaan, pitää olla hallintoneuvosto, eikä firma eikä mikään jollei puljulla ole kallista toimitusjohtajaa.
Portaassa hierarkiasta riippuen montako ulkomaan matkaa vuosittain tehdään tutustuessa muihin kenttiin, niihin joissa kuudetkin koneen valot perä jälkeen alas tulossa, sitten kun meilläkin.
Ja saadaanhan tarjolle näille tomppeleille, jotka eivät erota lehmää hevosesta, mutta riittävän kauan olleet ajamassa yhteisiä etuja, sopiva palkintopalli.
Väitän että Finnavialla on ollut kevyempi hallinto maaseutukentille, eivätkä nekään ole saaneet toimintaa kannattamaan. Millä ihmeessä jos vetovastuu maakunnalla itsellään.
Ja paljonko vastaavia tehdään eri sektoreilla, hallintohimmelin nimissä ja kansa säästää, vai säästääkö? Kun saadaan ajaa omaa etua.
Toivottavasti edes summista tulee sen verran läpinäkyvää, että kansa ymmärtää mitä maksaa, kun koko maa pidetään asuttuna.
Viimeksi muokattu: 30.12.15 - klo:07:53 kirjoittanut Eemeli