http://www.ruokala.net/uutiset/60-metrin-jono-kalliiseen-ruokaan-kyllastyneet-ryysivat-30-sentin-pyttipannulle-helsingissa/1430106992733 Aika huvittavaa. Mutta tällä vanhemmalla naisella oli aika hyvät totuudenmukaiset mielipiteet.
Aika hyvä kuiteskin tuo Halpuuttaminen. Sokeriakin saa nyt 75 senttiä kilo. Jos MTK sen sais päättää niin alle 2€ ei lähtis makeeta.

Jos itse tekee ruokaa ja leipoo leipää, niin raaka-aineet on halpoja. Jos ihmiset teettää työn teollisuudella ja kaupalla, niin siitä kuuluukin maksaa. Siis MTK on väärässä.
'
Tuo MTK:n 80% on kyllä täysin metästä vetästy. Esim Prismasta saa Koti Maista maiton 0,75€ litra. Tuottaja saa 0,35€ ja siitä otetaan 1% rasvaa pois, pastoroidaan purkitetaan, kuljetetaan ,myydään. Ei oo kultakaivos muille kuin tissinkoittajille. Juttu on ihan varmasti niin ,ettei kukaan ole niin hullu että tappiokseen noita pytinkejä lehmille laittaa. Se on hyvä pisnes.