http://www.tekniikkatalous.fi/insinooriuutiset/talvivaarassa+tuhoutuu+2+mrd++valtio+kaytannossa+ainoa+mahdollinen+maksaja/a1026688
kenenkäs motto se olikaan: voitot ovat yksityisiä, tappiot yhteisiä 
Näköjään vahingonilolla ei rajaa näinkään suuressa asiassa. Jos en ihan väärin radion uutisia tms. kuullut niin Kainuun työttömyys nousee 20%:iin jos/kun Talvivaaran toiminta loppuu. Mitä heille aiot sanoa?
Tuon pitäisi oikeastaan kuulua "voitot ovat melkein yhteisiä, tappiot yhteisiä". Kannattava firma työllistää muita ja kyllä verottaja saa aika suuren osan yrityksen voitosta kun lasketaan yhteen firman maksama yhteisövero ja omistajien osinkoverotus. Joissakin tapauksissa päälle voisi vielä laskea pääosakkaan maksaman tuloveron. Jos yrittäjä ei saa hyötyä riskinottamisesta yrittämisen aikana millään tavoin tai edes siinä vaiheessa kun luopuu yrityksestään, niin kyllä Suomesta fiksuimmat lähtevät.
Sitten kun tulee konkurssi, niin vähintään osalle velkojista tulee tappioita vaikkei yhteiskunnalle siivouskuluja tulekaan. Joka tapauksessa useimmiten pankeille tulee luottotappiota, yhteiskunta menettää verotuloja ja työttömistä tulee vähintään yhteisistä varoista elätettäviä. Tappioita kärsineiden yrittäjien on puolestaan katettava tappiot muilta laskuttamalla.