Kiusaamisesta taisi olla puhe eikä pornosta. Kaksi täysin eri asiaa. Ja kiusaamiselle tulee uusia keinoja, ja niihin täytyy puuttua kuten vanhoihinkin. Ja se lähtee monesta suunnasta, mutta varsinkin vanhemmista. Ja vaikka sitä kiusaajaa on tyhmä mennä vetämään turpaan, niin aika vahvoja sananpainoja voi käyttää, ja esim aika helposti tehdä elämän tämän kiusaajan vanhemmille tosia raskaaksi jos nämä eivät ekalla vinkillä pistä muksuaan järjestykseen. Voi olla että siihen pitää ottaa aikaa tunteja tai kymmeniä tunteja, mutta järkevä aikuinen ihminen pystyy hoitamaan asian. Jos koko perhe on niin hunnigolla ettei muksiaan järjestykseen saa, järkkää sitten tälle pikku terroristille huostaanoton. Niitähän tehdään nykyään turhankin herkästi.
Se että vähemmistöjä suvaitaan, ja syrjiytymistä pyritään estämään ja joskus joku sosiaalitäti tekee jonkun ylilyönnin, ei ole mikään merkki siitä että yhteiskunta sallisi kiusaamisen. Jos et kiusaamiseen itse puutu ja sitä lopeta, se merkitsee että itse sallit kiusaamisen. Ihan turha itkeä yhteiskunnan arvoista siinä kohtaa.
edit: Ja jos olet pornoa katsovan ja kiusatun lapsen vanhempi, ja pidät sitä pornoa yhtä suurena tai suurempana ongelmana, niin aika surkea vanhempi oletkin.
Viimeksi muokattu: 11.05.14 - klo:10:49 kirjoittanut antti-x