Näistä merkeistä on vaikea sanoa suoraan, että ne johtuvat ilmastonmuutoksesta. Mutta voi sanoa, että ne ovat sopusoinnussa ilmastonmuutoksen kanssa."
"Rukoilin aamulla, että aurinko nousisi, ja katso, aurinko nousi. Voidaan siis sanoa, että auringon nousu oli sopusoinnussa rukouksen kanssa".
Voisi olla Aimollekkin hyvä selvittää esim. AMO:n ja NAO ja AO syklien vaikutus Suomen ilmastoon. Sitten kerrot, mikä osuus on luonnollista vaihtelua ja mikä ei. Saat kysyä viisaammiltasikin, jos sellaisen löytäminen on edes mahdollista.
Varsin suuri osa pohjoisnavan... ...jäästä on ihan kiinteän jään päällä.
Kyyyllä. Pohjoisnapa on tavallaan kiinteän jään päällä.
Mutta tosiasiassahan pohjoisnapa kelluu...

Koko pohjoisnavan sulaminen todennäköisesti toimisi tehokkaana ilmaston jäähdyttäjänä. Joten toivottavasti se ei vielä ainakaan sula, näin viljelijänä nyt on ollut varsin mukavat vuosikymmenet.
Nythän IPCC ei julkaissut mitään tieteellistä raporttia, vaan yhteenvedon päättäjille.
Yhteenvetoa oli myös muokkaamassa hallitusten ympäristöväki.
Esim Saksan toive oli, että pysähtynyttä lämpenemistä ei saisi lainkaan käsitellä tässä yhteenvedossa, koska se vaikeuttaisi rajujen ympäristötoimien läpisaattamista.