Viljelijän kannalta luomulla ei tule olemaan sen kummempaa tulevaisuutta kuin muullakaan viljelyllä . Jos jotain jaettavaa alkaisi jäämään viljelijälle se rahastetaan pois jollakin konstilla.
Ekonomituttuni kiteytti tämän: kun tuottajia on paljon, keskenään suht. homogeenisia ja yrittäjästatuksella, niin oligopolistinen ostoporukka kyllä pitää hinnat siinä raossa, että tuotetta tulee (se alkutuottaja pysyy hengissä ja tämä oligo-ostaja saa raaka-aineensa), mutta rikastumaan se alkutuottaja ei pääse. Ja tämä pätee, tuottaa sitten tavanomaista tai luomua. Tiliä voi viljelijänä tehdä vain, jos osaa homman paremmin kuin muut.
Petri
Eikö se ole jonkinverran epärealistinen ajatus, että semmosella yleistuotteella kuin ruoka voisi varsinaisesti rikastua, ei ihmiset pysty ruuasta niin paljoa maksamaan että tuottajat varinaisesti rikastuisivat, kohtuullinne toimeentulo olisi jo aika hyvä saavutus tuottajalle

Erikoistuotteella kuten luomu on, on mahdollisuus pärjätä keskimääräistä paremmin, mutta rikastuuko silläkään kukaan varsinaisesti
