Niinkuin Timppa joskus totesi, niin vain Olkiluotoon nousee voimala. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288510386146.htmlMistä sähkyä tundran maitutiloille?
Outokumpu latoo latit tiskiin ja homma jatkuu
Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 24.10.12 - klo:16:58Outokumpu latoo latit tiskiin ja homma jatkuu http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/10/09/outokumpu-sitoutuu-myymaan-terastehtaan-italiassa/201239466/170 Taitaa Outokummulla olla selvittelemistä tässäkin sijoituksessa riittävästi. Se että EON vetäytyi ydinvoimahankkeesta johtuu samasta syystä , josta Fortum joutui vaikeuksiin. Sähköä ei mee kaupaksi enää.
Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 24.10.12 - klo:17:05Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 24.10.12 - klo:16:58Outokumpu latoo latit tiskiin ja homma jatkuu http://www.taloussanomat.fi/porssi/2012/10/09/outokumpu-sitoutuu-myymaan-terastehtaan-italiassa/201239466/170 Taitaa Outokummulla olla selvittelemistä tässäkin sijoituksessa riittävästi. Se että EON vetäytyi ydinvoimahankkeesta johtuu samasta syystä , josta Fortum joutui vaikeuksiin. Sähköä ei mee kaupaksi enää. Joo, mutta kapasiteettia tarvitaan, Raaheen tulee uusia sulattoja, Talvivaaran jne.. kaivosten tuotteet kuljetetaan Raaheen ja Kemiin, kaivospuolelle tulee kaikenkaikkiaan noin 20 000 työapikkaa seuraavan viiden vuoden aikana ja malmien jalostaminen vaan vaatii energiaa, pakko niiden on investoida jos haluavat sähköä
Suomi kaukana käyttäjistä, rikkidirektiivi, taantuma, eurokriisi, kallis öljy.... juu ja hehkulamputkin kiellettiin.
Lainaus käyttäjältä: kantola - 24.10.12 - klo:18:03Suomi kaukana käyttäjistä, rikkidirektiivi, taantuma, eurokriisi, kallis öljy.... juu ja hehkulamputkin kiellettiin. Kaikki taloudesta jotain tietävät ymmärtää poistua. Suomi on Kreikan tiellä. Ennen romahdusta Kreikkakin jakoi viimeiset eurot viljelijöille. Jos muistatte.
Joo, mutta kapasiteettia tarvitaan, Raaheen tulee uusia sulattoja, Talvivaaran jne.. kaivosten tuotteet kuljetetaan Raaheen ja Kemiin, kaivospuolelle tulee kaikenkaikkiaan noin 20 000 työapikkaa seuraavan viiden vuoden aikana ja malmien jalostaminen vaan vaatii energiaa, pakko niiden on investoida jos haluavat sähköä
Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 24.10.12 - klo:17:09Joo, mutta kapasiteettia tarvitaan, Raaheen tulee uusia sulattoja, Talvivaaran jne.. kaivosten tuotteet kuljetetaan Raaheen ja Kemiin, kaivospuolelle tulee kaikenkaikkiaan noin 20 000 työapikkaa seuraavan viiden vuoden aikana ja malmien jalostaminen vaan vaatii energiaa, pakko niiden on investoida jos haluavat sähköä Erittäin tärkeää on, että tämmöset hankkeet torpataan riittävän aikaisin. Mitään lapsellisia työpaikkoja ei tarvita eikä malmia saa louhia, kun luonto vikuuntuu. Eemeli/töllijuuso on siirtyneet vihreiden leiriin