Tuohon ei riitä enää ajatuksen juoksu, tässäkin sulateltavaa.
Puolankalainen perhe
Kaikki alkoi kun menin naimisiin. Vaimollani oli aikuinen tytär, josta tuli sitten minun tytärpuoleni. Isäni tuli vierailulle, rakastui tytärpuoleeni ja meni tämän kanssa naimisiin. Niinpä tytärpuolestani tuli myös äitipuoleni.
Vaimoni sai pojan, josta tuli automaattisesti isäni lanko, koska hän on isäni kanssa naimisissa olevan tytärpuoleni velipuoli. Koska poka on äitipuoleni veli, hän on myös minun setäni.
Isäni vaimo sai pojan, joka on minun velipuoleni, vaikka samalla olen hänen ukkinsa. Onhan hän tytärpuoleni poika.
Vaimoni on minulle mummi, äitipuoleni äiti. Siitä seuraa, että olen oman vaimoni lapsenlapsi. Ottaen huomioon, että olen naimisissa isoäitini kanssa, en ole ainoastaan vaimoni puoliso ja lapsenlapsi, vaan myös itseni isoisä.
Lähde: (KS) Pessimismipäivät
