-jaa niinhän tuolla sanotaan
Euroopan keskuspankki alkaa näyttää kaikkien riskipankkien äidiltä.
Näin sanoo taloustutkija Satyajit Das CNBC-uutiskanavan mukaan. Hänen arvionsa mukaan EKP:n velat suhteessa sen omaan pääomaan ovat niin valtavia, että keskuspankki alkaa näyttää yhdeltä niistä ongelmapankeista, joita se yrittää pelastaa.
Sen jälkeen kun EKP järjesti vuodenvaiheessa eurooppalaispankeille 1000 miljardin euron edestä kolmivuotsiai lainoja, keskuspankkin velkavipu alkaa olla samaa tasoa kuin Bear Stearns - ja Lehman Brothers -kriisipankeissa ennen niiden tuhoutumista.
Das sanoo, että EKP:n tase on kasvanut kolmeen biljoonaan euroon, mikä on noin 30 prosenttia enemmän kuin marraskuussa, jolloin Mario Draghi nousi keskuspankin johtoon.
Omaa pääomaa keskuspankilla on noin 10 miljardia sekä euroalueen keskuspankkien pääoma, noin 80 miljardia euroa. Näin keskuspankin velat suhteessa omaan pääomaan ovat noin 38-kertaisia. Tämä on erittäin korkea riskitaso.