Jos vaikka "liittovaltion" laissa lukisi ettei toiset liittovaltiot maksa muiden velkoja, niin silloin poliitikot muuttaisivat sopivasti pykälät, ja taas kaikki maksaisivat? Koska muuten mörkö tulee ja kaikki romahtaa!Mikä siis olisi muuttunut tässä ihannoimassasi liittovaltio-mallissa?By the way...Joku proffa juuri sanoi, että populismi ilmentää hyvin demokratian tilaa. Mitä sairaampi demokratian tila, sitä enemmän populismi saa jalansijaa.Kyllä demokratian alennustilaan syylliset löytyvät aivan muualta kuin persuista! Aatamien maailmankuva ei taida vaan hyväksyä moista, kun tuo "soinilaisuus" tulee niin usein esille heidän kirjoituksissaan kanssakirjoittajia kohtaan halventavana metaforana... Aatameita pelottaa ajatus, että kansan syvät rivit keräävät ajatuksensa ja muuttavat maailmaa "yksi äänestäjä, yksi ääni"-ilmiöllä. "Sivistyneistö" kun jää silloin jalkoihin, utopistisine maailmankuvineen. =Tulee kiire muuttaa vaalitapoja/äänestysalueita. Vaikkapa liittovaltiovaalit?
Viimeksi muokattu: 30.10.11 - klo:22:52 kirjoittanut apilas
Lainaus käyttäjältä: Viikate - 29.10.11 - klo:21:17Adam, päätit sitten kirjoittaa demokratian uudestaan: Järjestelmä on sitä demokraattisempi.....- mitä kauemmaksi päätöksenteko viedään kansalaisista- mitä vähemmän kansalaisilta ylipäätään kysytään mitään- mitä enemmän valtaa keskitetään ei-demokraattisesti valituille johtajille ja muulle nomenklatuuralle- valtioiden itsenäisyys ja nationalismi ovat rikoksiaNeuvostoliitossako opiskelit? Muistutus: Meidän ei tarvitsisi maksella Kreikan tai muidenkaan nyt taloudessaan tarkoituksellisesti epäonnistumaan päästettyjen maiden velkoja, jos sellaista epäonnistunutta rakennelmaa kuin nykyinen euro kiistatta on ei olisi väkisin rakennettu.Sen sijaan että heittelet spekulaatioita erektioista kannattaisi ehkä miettiä sitä, että nationalistit eivät todellakaan ole ainoita nykymenon, kansallisvaltioiden tuhoamisen ja demokratian halveksunnan vastustajia.Luet kuin piru raamattua. Pieni itsenäinen kansallisvaltio täysin riippuvainen viennistä = kansalla ei ole REAALISTA päätösvaltaa, mutta vahva illuusio siitä. Tämä on nationalismia. Täysin riippuvainen kauppakumppanien toiminnasta (vaikkapa Venäjä tai Saksa). Pieni valtio liittovaltion osana = kansalla on pieni, kokonsa oikeuttama vaikutusvalta liittovaltion päätöksenteossa, voi vaikuttaa VÄHÄN muiden osavaltioiden toimintaan ja ulospäin suunnatessa selkänoja on leveämpi...reaalista päätäntävaltaa on enemmän, mutta illuusio siitä on heikompi, koska liittovaltion perustuslaki on kaikille sama ja muut osavaltiot pyrkivät samalla tavalla vaikuttamaan osavaltiotason lakeihin...Todellakin olen mielummin eurooppalaisessa kuin venäläisessä kaulakiikussa.
Adam, päätit sitten kirjoittaa demokratian uudestaan: Järjestelmä on sitä demokraattisempi.....- mitä kauemmaksi päätöksenteko viedään kansalaisista- mitä vähemmän kansalaisilta ylipäätään kysytään mitään- mitä enemmän valtaa keskitetään ei-demokraattisesti valituille johtajille ja muulle nomenklatuuralle- valtioiden itsenäisyys ja nationalismi ovat rikoksiaNeuvostoliitossako opiskelit? Muistutus: Meidän ei tarvitsisi maksella Kreikan tai muidenkaan nyt taloudessaan tarkoituksellisesti epäonnistumaan päästettyjen maiden velkoja, jos sellaista epäonnistunutta rakennelmaa kuin nykyinen euro kiistatta on ei olisi väkisin rakennettu.Sen sijaan että heittelet spekulaatioita erektioista kannattaisi ehkä miettiä sitä, että nationalistit eivät todellakaan ole ainoita nykymenon, kansallisvaltioiden tuhoamisen ja demokratian halveksunnan vastustajia.
Lainaus käyttäjältä: Viikate - 29.10.11 - klo:20:49Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.Niin että ennemmin eurooppalaisessa kaulakiikussa kuin Venäjän kainalossa?"Näennäisen selkärankaisella esiintymisellä"? Koska Soini ja PS pitävät sen minkä lupasivat, on se nyt vastuun väistämistä? Minkälaisella logiikalla tuollaista voi vakavasti uskotella itselleen ja muille?Ei voi olla totta, että joku oikeasti haikailee takaisin Venäjän etupiiriin! Ei siksi, siellä siellä kaikki voisi olla hyvin niin kauan kuin oltaisiin mielin kielin Putiniin nähden. Mutta auta armias jos joudut Stalinin, eikun siis tota Putinin mustalle listalle...
Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.Niin että ennemmin eurooppalaisessa kaulakiikussa kuin Venäjän kainalossa?"Näennäisen selkärankaisella esiintymisellä"? Koska Soini ja PS pitävät sen minkä lupasivat, on se nyt vastuun väistämistä? Minkälaisella logiikalla tuollaista voi vakavasti uskotella itselleen ja muille?
Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.
Ei kai tässä kukaan ole kiistämässä viennin merkitystä Suomelle, mutta mitä tekemistä EU:lla ja EU:n liittovaltiokehityksellä on tuon asian kanssa? ETA-jäsenyys riittäisi vallan mainiosti. Ei EU ole mikään kaupankäynnin elinehto. Jos Suomen ylin päätösvalta on (=olisi) Suomessa Suomen kansalaisilla, Suomen eduskunnalla ja halllituksella, Suomen presidentillä, Suomen pankilla jne. niin langat ovat (=olisivat) omissa käsissä eikä tuossa ole kysymys mistään illuusiosta vaan reaalitodellisuudesta.Eurooppalaisen liittovaltion osana Suomen todellinen päätösvalta omiin asioihinsa olisi täysin olematon koska mikään em. asioista ei enää olisi voimassa.Ei ole tarvis olla sen paremmin eurooppalaisessa kuin venäläisessäkään kaulakiikussa. Suomen historia on näyttänyt miten Suomi menestyy parhaiten: hyvät ystävät läheltä, ystävät kauempaa, erossa konflikteista ja liittoumista.
Lainaus käyttäjältä: Lypsybotti - 30.10.11 - klo:19:36Jos vaikka "liittovaltion" laissa lukisi ettei toiset liittovaltiot maksa muiden velkoja, niin silloin poliitikot muuttaisivat sopivasti pykälät, ja taas kaikki maksaisivat? Koska muuten mörkö tulee ja kaikki romahtaa!Mikä siis olisi muuttunut tässä ihannoimassasi liittovaltio-mallissa?By the way...Joku proffa juuri sanoi, että populismi ilmentää hyvin demokratian tilaa. Mitä sairaampi demokratian tila, sitä enemmän populismi saa jalansijaa.Kyllä demokratian alennustilaan syylliset löytyvät aivan muualta kuin persuista! Aatamien maailmankuva ei taida vaan hyväksyä moista, kun tuo "soinilaisuus" tulee niin usein esille heidän kirjoituksissaan kanssakirjoittajia kohtaan halventavana metaforana... Aatameita pelottaa ajatus, että kansan syvät rivit keräävät ajatuksensa ja muuttavat maailmaa "yksi äänestäjä, yksi ääni"-ilmiöllä. "Sivistyneistö" kun jää silloin jalkoihin, utopistisine maailmankuvineen. =Tulee kiire muuttaa vaalitapoja/äänestysalueita. Vaikkapa liittovaltiovaalit?Botti ei tiiä, että aatami on ollut ja tulee varmaan olemaan minoriteettisoinilainen. Laitoin ääneni likoon ja olen syystä pettynyt, kun halua/taitoa vastata huutoon ei löydy, vaan hallituskysymykseksi jätetään populistinen ja vähämerkityksinen asia. Soini olisi voinut joukkoineen vaikuttaa pelastusoperaatioihin huomattavasti enemmän sisältä kuin ulkoa, mutta "selkärankaisuus" esti homman sopivasti.
Meidän poliittinen kulttuurimme on suomettumisen läpitunkema, eikä siitä ole päästy vielä mihinkään. Kolmekymmentä vuotta EU-politiikkaa antaisi jo jonkinlaista perspektiiviä, mutta nykyisen hallinnon sisällä on vielä enemmistö Neuvostoliiton aikaisia virkamiehiä ja poliitikkoja, joilla ei ole ymmärrystä suvereniteetista sellaisena kuin muualla sitä ymmärretään. Suomi kun EI OLE OLLUT puolueeton tai liittoutumaton kuin muutaman vuoden, sen ajan YYA:n raukeamisen ja EU:hun liittymisen välillä. YYA-sopimus oli sotilaallinen liittoutuma, se mainittiin maanpuolustusdoktriinissa ja oli ulkopolitiikan perustana. Sellainen toiminta ei ole liittoutumattomuutta tai puoluettomuutta ja sen väittämistä sellaiseksi kutsutaan suomettumiseksi.
Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä.
Lainaus käyttäjältä: simmo - 31.10.11 - klo:10:17Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä. Tässäpä tämä oikeassa oleminen ja liittovaltio aate notta fokusta kerrakseen,ennen heitettiin hiekkaa toisten silmille laatikolla ny on siirrytty kirjalliseen kikkailuun,paraskaan retoriikka ei sitä muuta jos on väärässä.
Lainaus käyttäjältä: apilas - 31.10.11 - klo:11:07Lainaus käyttäjältä: simmo - 31.10.11 - klo:10:17Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä. Tässäpä tämä oikeassa oleminen ja liittovaltio aate notta fokusta kerrakseen,ennen heitettiin hiekkaa toisten silmille laatikolla ny on siirrytty kirjalliseen kikkailuun,paraskaan retoriikka ei sitä muuta jos on väärässä.juu ei saa keikuttaa venettä eu turvaa rauhan,,,,,ja tämä on viimeinen uhkaus
-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä.
Lainaus käyttäjältä: Lehtimäki - 31.10.11 - klo:11:15Lainaus käyttäjältä: apilas - 31.10.11 - klo:11:07Lainaus käyttäjältä: simmo - 31.10.11 - klo:10:17Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä. Tässäpä tämä oikeassa oleminen ja liittovaltio aate notta fokusta kerrakseen,ennen heitettiin hiekkaa toisten silmille laatikolla ny on siirrytty kirjalliseen kikkailuun,paraskaan retoriikka ei sitä muuta jos on väärässä.juu ei saa keikuttaa venettä eu turvaa rauhan,,,,,ja tämä on viimeinen uhkaus Ka, mistä päin nyt tuulee kun herkkä hipiäisistä herkimmät, persut huutavat pelisääntöjen, kriittisyyden ja johdonmukaisuuden perään. Paljon voi unohtaa, mutta että senkin miksi Neuvostoliittoon/Venäjään on Suomalaisilla ollut ikiaikainen tarve ottaa etäisyyttä!http://fi.wikipedia.org/wiki/IsovihaJa ellei muisti ala palailla, voin etsii lisää osuvia linkkejä ja otteita tapahtumista aivan näihin päiviin asti tämän "rauhaa rakastavan ja ystävän kättä ojentavan" naapurin otteisiin...
Lainaus käyttäjältä: Paalaaja - 31.10.11 - klo:15:00Lainaus käyttäjältä: Lehtimäki - 31.10.11 - klo:11:15Lainaus käyttäjältä: apilas - 31.10.11 - klo:11:07Lainaus käyttäjältä: simmo - 31.10.11 - klo:10:17Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä. Tässäpä tämä oikeassa oleminen ja liittovaltio aate notta fokusta kerrakseen,ennen heitettiin hiekkaa toisten silmille laatikolla ny on siirrytty kirjalliseen kikkailuun,paraskaan retoriikka ei sitä muuta jos on väärässä.juu ei saa keikuttaa venettä eu turvaa rauhan,,,,,ja tämä on viimeinen uhkaus Ka, mistä päin nyt tuulee kun herkkä hipiäisistä herkimmät, persut huutavat pelisääntöjen, kriittisyyden ja johdonmukaisuuden perään. Paljon voi unohtaa, mutta että senkin miksi Neuvostoliittoon/Venäjään on Suomalaisilla ollut ikiaikainen tarve ottaa etäisyyttä!http://fi.wikipedia.org/wiki/IsovihaJa ellei muisti ala palailla, voin etsii lisää osuvia linkkejä ja otteita tapahtumista aivan näihin päiviin asti tämän "rauhaa rakastavan ja ystävän kättä ojentavan" naapurin otteisiin...ja kun historiaa oiken luet niin opit että ryssän tänne tuloon on eniten vaikuttanut muiden valtioiden sopimukset,,,,,,ja niin käy nytkin kullanliru - eu:n kanssa
Oletin kuitenkin heidän vastaavan huutoonsa, kun kannatus oli silti "veretseisauttava" Neljän vuoden ratkaisuvastuun välttäminen tuolla pelillä ei oikein iskenyt minuun, eikä siitä pitänyt ehdokkaanikaan (joka ei päässyt läpi).
Lainaus käyttäjältä: Lehtimäki - 31.10.11 - klo:17:37Lainaus käyttäjältä: Paalaaja - 31.10.11 - klo:15:00Lainaus käyttäjältä: Lehtimäki - 31.10.11 - klo:11:15Lainaus käyttäjältä: apilas - 31.10.11 - klo:11:07Lainaus käyttäjältä: simmo - 31.10.11 - klo:10:17Lainaus käyttäjältä: Adam Smith - 29.10.11 - klo:13:14Liittovaltio on parempi vaihtoehto kuin se, mihin Suomi nyt on luisumassa; seuraavaksi vakiintuvan geopoliittisen linjan itäpuolelle, roistojen hallitseman autoritäärisen valtion vasalliksi. Tähänkin Soinilla joukkoineen olisi ollut vaikuttamisen mahdollisuus, mutta äänestäjien antama vastuu vivuttiin kätevästi sivuun näennäisen selkärankaisella esiintymisellä. Irtopisteitä tippuu ja osa kannattajista on onnessaan, niinkuin täälläkin saa lukea. Mutta ne asiat, joiden hoitamiseen persujen äänestäjät antoivat valtuutuksen, ovat ja jäävät hoitamatta. Soinin tavoitteena on vain vallan illuusion, prosenttiosuuden säilyttäminen.-aatami yrittää olla meitä muita fiksumpi,arvostelee ihan kaikkea.No täydellisyyttä ei maaimassa ole,joten aatami saa ihan vapaasti etsiä.Jos löydät jostain täydellisyyttä,niin kerrotko minullekin.Itse en usko koskaan sitä löytäväni ,joten kannatan vähiten epätäydellistä. Tässäpä tämä oikeassa oleminen ja liittovaltio aate notta fokusta kerrakseen,ennen heitettiin hiekkaa toisten silmille laatikolla ny on siirrytty kirjalliseen kikkailuun,paraskaan retoriikka ei sitä muuta jos on väärässä.juu ei saa keikuttaa venettä eu turvaa rauhan,,,,,ja tämä on viimeinen uhkaus Ka, mistä päin nyt tuulee kun herkkä hipiäisistä herkimmät, persut huutavat pelisääntöjen, kriittisyyden ja johdonmukaisuuden perään. Paljon voi unohtaa, mutta että senkin miksi Neuvostoliittoon/Venäjään on Suomalaisilla ollut ikiaikainen tarve ottaa etäisyyttä!http://fi.wikipedia.org/wiki/IsovihaJa ellei muisti ala palailla, voin etsii lisää osuvia linkkejä ja otteita tapahtumista aivan näihin päiviin asti tämän "rauhaa rakastavan ja ystävän kättä ojentavan" naapurin otteisiin...ja kun historiaa oiken luet niin opit että ryssän tänne tuloon on eniten vaikuttanut muiden valtioiden sopimukset,,,,,,ja niin käy nytkin kullanliru - eu:n kanssaEi ole ryssä päässyt porstuaa pidemmälle pian sataan vuoteen...