Se on tuo minä-itten maailmankuva senverran avara että hän osaa löytää syyllisen ongelmiin heti. Olipa ongelma mikä tahansa niin persujen ja Soinin vika on aina
Saispa itekkiin samanlaisen maailman mallin omaan kaaliin niin ois helppo olla; vika ois aina jossain muualla kuin itessä tai omissa

--on syyllinen kuitenkin vaihtunut,ainakin osittain.
--aiemmin MTK ja Kepu olivat syyllisiä kaikkeen suunnilleen kansalaissodasta lähtien....on paljon valtaa noilla instansseilla
Juu, kepu ja MTK ovatkin olleet syyllisiä lähes kaikkeen, mutta nyt kumpikin on kutistunut olemattomiin....mikä on onneksi Isänmaalle.
Kreikka ei maksa velkojaan, lentää todennäköisesti eurosta.
Tällä menolla EU:ssa laaditaan Suomelle kriisipakettia muutaman vuoden päästä.
Myös Suomessa on paljon "kreikkalaista", joutilaita suuripalkkaisia virkamiehiä ja kaikenmaailman hörhöjärjestöjä tuetaan...suuripalkkaisia "terroristeja" valtion rahoituksella.
Täällä on luovuttu periaatteesta, että palkka pitää ansaita...pitkälti SAK:n "ansiosta". Nytkin työministeri Ihalainen vaati jo sellaista neuvottelumallia, että palkansaajien tulot nousevat, oli siihen varaa eli ei.