Sveitsin pankkisektorin etu on siinä, että pankkeihin tulee kokoajan rahaa enempi sisään talletuksina, kuin niistä lainataan ulos, joten talletuksille ei tarvitse maksaa korkoa, tästä taas seuraa se, että myöskään velasta ei tarvitse ottaa kovin kova korkoa, kun rahaa ei valu tallettajille

?
Sveitsiläiset voivatkin keskittyä siihen pankeissa, että veloilla on riittävät vakuudet, rahaa ei tarvitse maahan houkutella, houkutukseksi riittää kivikova talletussuoja

?
Koska pankkien asema on näin vahva, niin niiden ei silloin tarvitse kilpailla asiakkaista lainaamalla rahaa perseaukisille, joten tappioita ei tule kovin herkästi.
Toi malmien eli raaka-aineiden hinnannousu perustuu puhtaasti siihen, että monissa malmeissa on aika vahvat monopolit, kaikki tunnetut suuret malmivarat on muutaman suuren yhtiön hallussa ja kun kulutus on kumminkin rajussa kasvussa esim. Kiinassa ja Intiassa, niin malmeista voidaan pyytää aika kovia hintoja.
Tommonen suuri yhtiö voi pitää malmiesiintymiä hallussaan vuosikymmeniä ja kaivaa muita omistamiaan kaivoksia samanaikaisesti, jolloin malmista saadaan paras mahdollinen hinta ja kilpailu estyy tavallaan.