Minäpä saan vuokraa koskiosuudesta. Sattumalta laskuoja tuo meidän kulman vedet juuri voimalaitoksen yläpuolelle, niin minä voin kuvitella että tuo asetelmasi toteutuu. Parhaillaankin ripottelee energiaa taivaalta.
Löysin tuossa alkuperäisen vuokrasopimuksen. Vuokrattu on koski-ja vesioikeudet, paitsi ei kalastusoikeutta. Vuokrana on ollut oikeus myllyttää kaikki omien peltojen vilja ja sahauttaa sekä höyläyttää kotitarvepuutavara, sähköä kuudesosahinnalla tappurin ja "sadan normaalikynttilän valovirran" verran. Harmi että tuo sopimus on päättynyt 1959 ja nyt san vajaan 50€/a.
Kyllä on koskivoima ollut arvossaan ennen öljyn aikakautta ja tulee olemaan sen jälkeenkin. Oikeasti vettä ei myydä, vaan osuus koskesta, joka määräytyy maanomistuksen perusteella ko maarekisterikylässä jossa koski sijaitsee. Kosken rantaan on tiluksiltani matkaa yli kilometri.
http://fi.wikipedia.org/wiki/%C3%96ljyhuippuMutta entäs paineellinen pohjavesi? Se pitäisi hallitusneuvottelussa verollepanna raskaimman jälkeen, täysin epätasa-arvoinen etuus.
