[/quote]
Nii piolookisena seliityksenä vois tariota sellaasta ku miäs avaa juluppinsa tai purottaa housunsa nii se viää ajatukset tiättyhyn suuntaha. Itte en oo vahingos menny miästen vessaha vaa paremminki vahingon välttämisen takia. Mahtaako niis nii kauhiasti olla kirkkovenehen kuvia nykyjänsä vai eikö niitä vaa enää huamaa ku niiton joka paikas?
Kansallispuistos kirkkovenehien kuvat onki oikias elementis, nehän kuuluu kansallismaiseha niiku latomeri, paisunta ja koli. Siis se jynkyrä siälä pohojoos-karialas, ei se pakteeri.
[/quote]
Pitää tarttua tuohon sanaan latomeri, pakko tunnustaa latomeressä on helpompi suunnistaa kuin itämeressä. Ja usko pois Unto epäilen pahasti, että olen joskus siellä sinun maisemissa suunistanut pelkkien latojen perusteella, ne kun kas kummaa pysyy pidenpään palaan kuin nykykarttojen tiet

ja itämeren meriviitat.