Eipä oo tullut ennen mietittyä, mutta energia puu maksaa meillä noin 30 eur/kuutio. Siitä tulee haketta noin 2-2,5 kuutiota haketta ja haketus maksaa meillä päin noin 3 eur/tonni. Hinnat on alv 0%.
Jos käyttää ylivuotista ei voi laskea kuivatusta mukaan mutta haketta kuluu enemmän, kuin tuoreesta tehtyä ja kuivatettua. Itse kuivatan ja teen tuoreesta.
Jos tarve on noin 100 kuutioita, siihen tarvitaan puuta 50 mottia, 30 eur/motti on sika hinta ja omasta metsästä kun haen saan sen kotiin tuotuna noin hintaan 15-20 eur/motti. Eli vuotuiset puut maksaa noin 1000 eur + haketus 300 eur +kuivaus (heitän hatusta 200 eur). Meidän kämppä lämpiää vuodessa noin 1500 eurolla. Eli itse lasken noin 15 euroa/kuutio.
Pirun halpa lämmitysmuoto muuhun verrattuna, saapi olla eri mieltä.
