Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Lisää matematiikkaa  (Luettu 3987 kertaa)

Suuri Ajattelija

  • Vieras
Lisää matematiikkaa
Lisätäänpäs toinenkin laskutehtävä, kun laskutaito on noinkin monen agrolaisen hyve.

Perheessä on neljä jäsentä. Paskalaattori maksaa asennettuna 10000, sen käyttöikä on 20 vuotta ja vallitseva korkoprosentti esimerkkilaskelmassa on 5 ja vuotuinen ylläpito 400 euroa.
Paljonko maksaa yksi paskallakäynti?

Laskelmassa ei huomioida sitä, että investoinneilla Itämeri pelastuu :)

JoHaRa

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Pitääkö huomioida myös se millä kustannuksella tuo paska on tuotettu  ??? Tuettu vai tukematon kustannus  ??? Entä ripulin vaikutus yms.

mah

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Ööööö.....Oisko se noilla tiedoilla kolkytä - nelkytä senttiä per torttu? Meinaan se hinta. Siihen päälle vesi, kaakelointi, wcankka, kodinputkimies ym. kemikaalit, vessapaperit, seiska....

Suuri Ajattelija

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Jos paskalla käynnin hintaa laskee sen mukaan, mitä puhdistaminen maksaa, ei ripulien eikä kaakelointien sen hintaan pitäisi vaikuttaa. Eikä sekään, että toisilla paska näyttää valuvan päästä asti  ;)

rene

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 5964
Vs: Lisää matematiikkaa
Lisätäänpäs toinenkin laskutehtävä, kun laskutaito on noinkin monen agrolaisen hyve.

Perheessä on neljä jäsentä. Paskalaattori maksaa asennettuna 10000, sen käyttöikä on 20 vuotta ja vallitseva korkoprosentti esimerkkilaskelmassa on 5 ja vuotuinen ylläpito 400 euroa.
Paljonko maksaa yksi paskallakäynti?

Laskelmassa ei huomioida sitä, että investoinneilla Itämeri pelastuu :)
Aika herättävä kysymys, en tiedä oliko sitä sellaiseksi tarkoitettu. Se on kuitenkin varmaa että sillä paskalaattorilla ei itämeri pelastu >:( >:(
 Jos jokainen perheenjäsen käy paskalla kerran päivässä niin se käynti maksaa aika tarkalleen yhden euron. Vuosikustannus tuolle 1400€. Tuolla kyllä tekisi varmaan jotain enemmänkin hyöryllistä.

gutiguti

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Lisätäänpäs toinenkin laskutehtävä, kun laskutaito on noinkin monen agrolaisen hyve.

Perheessä on neljä jäsentä. Paskalaattori maksaa asennettuna 10000, sen käyttöikä on 20 vuotta ja vallitseva korkoprosentti esimerkkilaskelmassa on 5 ja vuotuinen ylläpito 400 euroa.
Paljonko maksaa yksi paskallakäynti?

Laskelmassa ei huomioida sitä, että investoinneilla Itämeri pelastuu :)
Aika herättävä kysymys, en tiedä oliko sitä sellaiseksi tarkoitettu. Se on kuitenkin varmaa että sillä paskalaattorilla ei itämeri pelastu >:( >:(
 Jos jokainen perheenjäsen käy paskalla kerran päivässä niin se käynti maksaa aika tarkalleen yhden euron. Vuosikustannus tuolle 1400€. Tuolla kyllä tekisi varmaan jotain enemmänkin hyöryllistä.
Kolikkolukko vessan oveen?

Itämerestä  tässä paskalaissa ei olekkaan kysymys, vaan pohjavesistä. Seuraava askel onkin sitten lannanlevityksen kieltäminen. Lanta pitää olla laitoksessa hygienisoitua.

YlikylänJotenSaletistiHot

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Miksi suostutaan maksamaan 10 000 euroa, jopa ylikin, tuosta paskomisesta, kuivakäymälän rakentamista kannattaisi jo vakavasti harkita vaihtoehdoksi noin kalliille systeemeille.

Tulee paljon halvemmaksi.

Viimeksi muokattu: 23.10.10 - klo:11:34 kirjoittanut YlikylänJotenSaletistiHot

sorkkis

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Laskekaas paljonko maksais muutto Espanjaan . Laskelman vois lähettää ympäristöministerille .

Onhan niitä halvempiakin systeemejä .

SatuE

  • Harjaantunut
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 110
Vs: Lisää matematiikkaa
Ei voi olla totta! 1400€ vuodessa! Silloinhan se tekee nelihenkisessä perheessä euron henkeä kohti päivässä. Jos onkin vain kaksi henkeä? Päiväannos maksaa kaksi euroa! Teeveelupakin on vain jotain 230€ ja se on kallista. Miten nyt sattuikin tulemaa paskasta mieleen TV?

sorkkis

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Ei voi olla totta! 1400€ vuodessa! Silloinhan se tekee nelihenkisessä perheessä euron henkeä kohti päivässä. Jos onkin vain kaksi henkeä? Päiväannos maksaa kaksi euroa! Teeveelupakin on vain jotain 230€ ja se on kallista. Miten nyt sattuikin tulemaa paskasta mieleen TV?

Joo . Tuli toi sama mieleen . Tietysti vois paskantaa teeveehen mutta rajat tulee vastaan pian .

Ehkäpä pitäis ihmisenpaska vaan laittaa kiertoon uudestaan eli pellolle . Kesantopellolle ihmisen paska , talvella lähtis haittaavat tekijät pois ja seuraavana kesänä mallasohralle .  8)

Lehtimäki

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 16901
Vs: Lisää matematiikkaa
Ei voi olla totta! 1400€ vuodessa! Silloinhan se tekee nelihenkisessä perheessä euron henkeä kohti päivässä. Jos onkin vain kaksi henkeä? Päiväannos maksaa kaksi euroa! Teeveelupakin on vain jotain 230€ ja se on kallista. Miten nyt sattuikin tulemaa paskasta mieleen TV?

Joo . Tuli toi sama mieleen . Tietysti vois paskantaa teeveehen mutta rajat tulee vastaan pian .

Ehkäpä pitäis ihmisenpaska vaan laittaa kiertoon uudestaan eli pellolle . Kesantopellolle ihmisen paska , talvella lähtis haittaavat tekijät pois ja seuraavana kesänä mallasohralle .  8)


hyvä ajatus mutta ulkopuoliset eivät pääse tuolloin paskomistasi rahastamaan :P

Ala-Pertti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 10735
Vs: Lisää matematiikkaa
Ei voi olla totta! 1400€ vuodessa! Silloinhan se tekee nelihenkisessä perheessä euron henkeä kohti päivässä. Jos onkin vain kaksi henkeä? Päiväannos maksaa kaksi euroa! Teeveelupakin on vain jotain 230€ ja se on kallista. Miten nyt sattuikin tulemaa paskasta mieleen TV?

Joo . Tuli toi sama mieleen . Tietysti vois paskantaa teeveehen mutta rajat tulee vastaan pian .

Ehkäpä pitäis ihmisenpaska vaan laittaa kiertoon uudestaan eli pellolle . Kesantopellolle ihmisen paska , talvella lähtis haittaavat tekijät pois ja seuraavana kesänä mallasohralle .  8)


hyvä ajatus mutta ulkopuoliset eivät pääse tuolloin paskomistasi rahastamaan :P


No vaan perskeles.

Tottahelevetissä. Eihän siihen paskallakäyntiin voi rynnätä omatoimisesti.
Tottahan siihen pitäisi käydä vähintäänkin kahden päivän valmennuskurssi.
Malliin esim. ruiskuttajan lupakoulutus, tai tieturva.

Maksullinen lisenssi, joka tottakai pitäisi tenttiä viimeistään kahden vuoden välein uudestaan.
Eihän sitä nyt muuten. Paskalle. ???



Hirveetä, jos on puoletkaan totta...

JoHaRa

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Mainittakoon että maksulliset vessat toimivat euron kolikolla  ;D Ei se hinta taida ihan hatusta vedetty taida ollakkaan  ;D

Fuller

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Jos teeveen sisälle aikoo paskantaa,niin pitää käydä työturvallisuuskurssi ettei paskanna vahingos +- kohtaan ja saa kovan tällin takapuoleen,voi vaikka kuolla :o

JoHaRa

  • Vieras
Vs: Lisää matematiikkaa
Jos teeveen sisälle aikoo paskantaa,niin pitää käydä työturvallisuuskurssi ettei paskanna vahingos +- kohtaan ja saa kovan tällin takapuoleen,voi vaikka kuolla :o

Meinaatko että oo voi muuttua TODELLA seksuaalineutraaliksi tuollaisen jälkeen  ;D