Raivauskelpoiset on "loppunut" kun isännistä on tullut niin veteliä, etteivät ole halunneet enää raivaustyöhön tarttua.
Mitä pirua sitä tilaa kehittämään kun se on ollut ihan valmis jo 1600-luvulla -kele. Tärkeintä on keskittyä kampittamaan muita ettei itse vaikuttaisi laiskalta.
Niin ja Veetillehän on tyypillistä ratsastaa saavutettujen etujen logiikalla. Kun itsellä on valmiit pellot, niin kenelläkään toisella ei ole oikeutta sitä hankkia raivaamalla ja saada sen kautta elantoaan. Kaikki tuet halutaan rohmuta itselleen.
Nykyinen peltojen tukioikeuden määrittely on maatalouspolitiikkamme suurimpiä vääryyksiä. Tukioikeus määräytyy hatusta vedetyn viitekauden mukaan. Se pärjää joka hankki aikoinaan peltoa oikeaan aikaan tukien piiriin.