Vaikka Veetin näkökulmasta tuli vähän asiaa pohdittuakin, niin ei se sitä suoraan tarkoita, ettäkö kaikki Kepun toiminta olisi ihan kannikasta? Ettekö oikeasti löydä sitten YHTÄÄN MITÄÄN positiivista sanottavaa Keskusta puolueen rivistöistä tai heidän linjanvedoistaan?
Minulle on jäänyt jotenkin elämään päähän sellainen ajatus, että yksistään nuo ministerit ei päätä mitään, vaan takana häärivät komiteat ja muut aivoriihet tekevät esitykset. Näissä tuskin on kaikki kepulaisia? Teidän väitteiden mukaan kun sitä älliä ei meillä Kepua äänestäneillä ole, niin eikö ole perusteltua sanoa, että esitykset ovat siten tulleet pitkälti myös Kokkareiden rivistöistä ja muualta?
Suomen tapa: Edustajat edustaa, luottamusmiehet luottaa jne.
Kepu/MTK neuvotteli yksin maatalouden EU-liittymissopimuksen, silloin Etelä-Suomi jätettiin keskustalaisen ideologian mukaisesti heitteille.
Liittymissopimus tehtiin vielä siten, että koko ajan etelän asema tulee heikkenemään C-alueeseen verrattuna.
"Nyt katsotaan, missä maito tulevaisuudessa tuotetaan", totesi silloin yksikin C-alueen kepulainen.
Myös
EU:n maksaman viljan CAP-tuen määrittänyt viitesato (toteutunut 2800 kg, olisi pitänyt olla 3400 kg) uhrattiin, jotta C-alueen kotieläintaloudelle saatiin vastikkeeksi oikeus maksaa korkeat
KANSALLISET tuet.
Maito, maito, maito, maito, maito...yhtä maitupaskanjauhantaa koko ämteekoo:
http://www.reppu.fi/mtk/ajankohtaista/tiedotteet/tiedotteet_2010/maaliskuu/fi_FI/maitosota/