Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Ahneelle tulossa paskainen loppu  (Luettu 3688 kertaa)

Tapani

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4372
Vs: Ahneelle tulossa paskainen loppu
Nyt puhutaan sioista, muttei aikaakaan, kun todenteolla, isolla joukolla, aletaan ihmettelemään tätä maamme maatalouspolitiikan järjettömyyttä.

Lähiruokaa tundran takaa.
Poroja korkeintaan tulee tundran takaa. Taitaa olla lähiruuassa tundra saamapuolella.

der bauer

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 901
Vs: Ahneelle tulossa paskainen loppu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009121910813767_uu.shtml

http://www.soininvaara.fi/2009/12/19/anttilalla-syytaa-taas-rahaa/#more-2511

"Sanassa maatalous on etuliitteenä maa.  Minulle maatalous on jotain sellaista, joka perustuu peltoon ja fotosynteesiin.Siat syövät lähinnä valtameren toisella puolella kasvatettua soijaa, joka jalostetaan täällä teollisuushalleissa sianlihaksi ja viedään ulkomaille syötäväksi. Suomi on sianlihan suhteen yliomavarainen."

Onko tissinkoittokaan oikeasti MAAtaloutta?

Hyvä, kun lopultakin aletaan puhua asioista niitten oikeilla nimillä.

Ainakin minun sikojen ruokinnasta tiivisteen osuus ry:stä on ainoastaan n.5% ja siitäkin soijaa on ainoastaan pieni osa. Kyllä se ruokinta on lähinnä omaa ja ostettua viljaa, sekä teollisuuden sivutuotteita OVR:ää ja heraa.
"Siat syövät lähinnä valtameren toisella puolella kasvatettua soijaa". Osmo puhuu paskaa.

sorkkahessu

  • Vieras
Vs: Ahneelle tulossa paskainen loppu
Osmo ja Aulis tuskin tulevat keskenään toimeen koska Osmo olis halunnut laimentaa keskiolutta .

juumassi

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2927
  • Kuolema kuittaa univelat.
Vs: Ahneelle tulossa paskainen loppu
Nyt puhutaan sioista, muttei aikaakaan, kun todenteolla, isolla joukolla, aletaan ihmettelemään tätä maamme maatalouspolitiikan järjettömyyttä.

Lähiruokaa tundran takaa.

laitetaan sitä yhteiskunnan rahaa paljon turhempaakin kuin maatalouteen.

apilas

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 23100
  • fendt parkissa
Vs: Ihmeellistä...
jos puhuttaa asioitten oikeil nimil ni veetil ja eemelil lienee skitsofrenia :o samaa suoltamista vissi ainua oikia viljelijä on kateellinen kahukauran kasvattaja ???
- Ihmisiä on erilaisia. Otetaanhan lapsiakin huostaan, koska kaikki eivät pidä lapsistaan huolta. Varmaan ihan sama pätee eläinten hoitajiin. On joitakin, joiden kohdalla on toivomisen varaa, Anttila arvioi.
Mitä ihmeellistä tässä lausumassa on? Näinhän se asia just on. Huostaanotto se vasta tyyristä lystiä onkin.

Eipä mitään... unohda koko juttu  :o :o :o :o

aulikki lienee noit huostaannotettuja apukoululaasia ihmeköös on noi katkera kototilaki meni vasaran alle ;D
Miksi kaikki jotka ovat erimieltä kanssani ovat idiootteja?