[
Ihan oikeesti nyt saa parempaa hintaa polttoon kuin kauppaan.Kosteus alle 20 hehtopainolla ei väliä ja hinta parempi.
Kait sitä pitää viedä,vaikka tuntuu vähä onhooselta ruuan poltto

[/quote]
Sopii koittaa polttoa, mutta ongelmia voi aiheuttaa itselleen helpomminkin esim. tiputtamalla kiven varpaille. Kaura ei todellakaan mikään häävinen polttoaine liikkuvasta arinasta huolimatta. Tuhkaa tulee mahdottomia määriä!
[/quote]
Mutta kulkee stokerissä hyvin. Tuhkamäärä on todella runsas. Tavallisessa 60 kW:n palopäässä sopivilla säädöillä hakkeen poltossa palopäähän ei kerry haittaavaa tuhkakakkua, mutta kauran kanssa palopää pitää kolata väh. päivittäin.
[/quote]
Mä poltan viljaa klapien kanssa vanhassa alapalo jämässä,n.muovikassillisen verran kerrallaan hyvässä palamisessa olevien puiden päälle heittämällä.Ei ehkä paras hyötysuhde mutta pannu ja hormi pysyy puhtaampina,aikasemmin pannussa oli puolen sentin pikikerros kun poltan aika paljon mäntyä ja kaikennäköstä roskapuuta.Olisko niin että pikeentyminen estyy kun puut palaa viljan kanssa paremmin loppuun,puupalamisen loppuvaiheessa liekki jäähtyy ja savukaasuissa oleva piki kiinnittyy panuun ja hormiin?