Rivien välit viimeaikaisesta jutusta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012057662.html
Joskus herää kysymys, miksi näitä tapahtuu ja juuri noille. Sähelletään ja sohlataan ja hukutaan ja jäädään autojen alle. Suomalainen media ja vasemmisto etsii vikaa yhteiskunnasta ja alkaa rakentamaan julkista korjausjuttua, josta ei ole mitään yhteiskunnallista hyötyä.
No sitten tämä tapaus.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012057662.html
Tapahtui mitä tapahtui, mutta uutisointi tai mitä nyt onkaan pistää miettimään.
Perheeseen kuuluu kuusi lasta, joista seitsemänvuotias kuoli onnettomuudessa.
Pojan läheiset kertoivat HS:lle, että poika piti matematiikasta ja haaveili lääkärin ammatista.
Näistä asioista voi aina spekuloida, tuleeko noista kaikista lapsista avaruusrakettikirurgeja vai tuleeko heistä lopulta rasite yhteiskunnalle. Oppimistilastot ja älykkyystilastot eivät aina anna ruusuista kuvaa noiden kansanryhmien tulevaisuudelle. Saadaanko tulevalla raitiotiellä johdatettua keskustaan elämää vai mölinää. Tulevaisuus sen näyttää ja toivon todella, että olen väärässä näissä kaikissa tilastoihin perustuvissa ennakkoluuloissa.
Sitten kiitetään tai syytetään vasemmistoa. Nykytilanne ei ainakaan kiitosta kaipaa.
olemmehan huomanneet näissä tapauksissa oikeistolaisen median suhtautumisen.
auta armias jos turma on tapahtunut lumitraktorilla , kuorma-autolla, bussilla tai pyöräkoneela oikeistolainen media on syyllistämässä ja taluttamassa kuskia vankilaan nopeampaa kuin poliisi ja oikeuslaitos.
jos taas turma sattuu vapaa-ajalla vapaa-ajan kulkineella korostetaan kauniisti yhteisöllisyyttä ja kriisiapua, on kauniita kuvia kirkosta ja kaikki tuntee kaikki ja suree yhdessä.
että semmonen vasemmistolainen iltapäevä media meillä

Ei tässä nyt ole median väristä kysymys. Kysymys on hyväuskoisten suomalaisten idioottien maailmanparannuksesta ja hyvesignaloinnista. Niin kuin romaniväestökin, somalit ovat yhteensopimattomia suomalaiseen yhteiskuntaan ja etenkin suomalaista yhteiskuntaa ylläpitävään yhteiskuntaan. Eli sellaiseen yhteiskuntaan, jossa ihmiset rakentavat yhteiskuntaa, ylläpitävät sitä ja puolustavat sitä. Ja hyödylliset idiootit ovat ruokkineet perusongelmia jo vuosikymmeniä.
Asioita, tavaroita, ruokaa, terveydenhuoltoa ja rahaa on kaadettu kehitysmaihin, jossa kaikki on otettu avokätisesti vastaan. Näin ei olisi koskaan pitänyt tehdä. Samanlainen analogia on loputtomassa sosiaalituessa. Ja usein siksi nämä loiseläjät tekevät loputtomasti lapsia, jotta saavat mahdollisimman paljon sosiaalitukea kuukaudessa. Segregaatio on jo tosiasia ja hyödylliset idiootit ruokkivat tätäkin.
Ja kaikkiin näihin ongelmiin liittyy vasemmistolainen ajattelutapa.