Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Tyttöset?  (Luettu 429 kertaa)

Mopomies

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 9838
Vs: Tyttöset... 🎅
Miten se on Sanna Marinin tai kenenkään politiikon vika, että yksityinen yritys palkkasi ulkomaisia työntekijöitä tehdäkseen parempaa tiliä?

Jauhohallituksen tekemä linijaus hoetajamitotuksesta johti tähän tilanteeshen. Vaikia ymmärtää...?     :o

Väännetään rautalangasta...

Jos yrityksellä ei ole riittävää henkilöstöä täyttääkseen säännökset, sillä on 3 vaihtoehtoa:

-Rekrytä lisää osaavaa henkilöstöä, jos ei muuten niin tarjoamalla parempaa palkkaa (nostaa kustannuksia, hyi...)
-supistaa toimintojaan (hyi, pienentää firman tulosta...)
-rekrytä mahdollisesti epäpätevää henkilöstöä pienemmällä palkalla, ja jatkaa toimintaa entisellään (jee, rahulin tulo lisääntyy)

Jos firma menee raha edellä ja valitsee kolmannen vaihtoehdon, se on ihan sen oma päätös. Ei kenenkään muun.

Niin, jos asetetaan hoitajamitoitus tietyn kokoiseksi ja avataan ovet kaikenlaisille suomen kieltä osaamattomille hottentoteille, kyllähän siinä hiukan ollaan taas itsensä toteuttamisessa. Sitten jos ei oteta huomioon mitoituksen pienentämistä työvoimapoliittisella tasolla, ollaan taas vähän toteuttamassa itseään.

Eli tässä mentiin ideologia edellä, ilman minkäänlaista ymmärrystä yhtään mistään. Se on selvää, että nuo yksityiset virmat menevät tuloksen teko edellä ja siksi on vähän kyseenalaista yleensä ylläpitää esim. vanhusten huoltoa voitonteko järjestelmänä. Vanhusten huolto pitäisi olla voittoa tekemätöntä toimintaa, mutta esim. julkisissa käsissä, homma turpoaa ja työ muuttuu usein tehottomaksi. Yksityisellä puolella taas toisin päin.
mitäs jos näissä oikeistolaisissa  hoivakodeissa hoitajamitoituksen täyttämisen vaikeus  johtuukin  yrityksen toimintakulttuurista ja yrityksen maineesta työntekijöiden piirissä.... voisiko tälläinenkin vaehtoehto olla olemassa ;) :D ;D ::)

Saattaa olla jopa todennäköistä. Mutta itse ongelma on siinä, että asioita ei ajatella loppuun asti. Eli mitä jos. Sitähän poliitikot eivät osaa tai halua osata.
On vain yksi oikea F-1 moottori.

Rocketdyne F-1 ilman katalysaattoria, urearuiskutusta ja hiukkassuodatinta. Vetää äkeen kuin äkeen.