No joko olette keksineet, kuka sitä väestöä vaihtaa?
Onko se maahanmuuttajan vika, jos suomalaista miestä kiinnostaa panemisen sijaan kalian ryystäminen ja peukun imeskely? 
Olisiko nykyisessä suomalaisessa yhteiskunnassa vaatimustaso liian korkealla? Kun päätät astua yksityiselle sektorille eli rakentaa talon tai hommaa jonkun asunnon, hankkii toimeentulon vapailta markkinoilta yms. Toista on julkisella sektorilla. Palkka juoksee ja työpaikka on usein suojatyöpaikka. Tai sitten elät sosiaaliturvalla, joka tulee myös kuin Manulle illallinen.
Iso lapsikatras tarkoittaa usein kotona olevaa vanhempaa tai hoitajaa. Työssä käyvälle tämä on haasteellisempaa. Sosiaaliturvalla elävälle aika käy pitkäksi ja se käytetään panemiseen ja pimeään liiketoimintaan. Anteliaan sosiaaliturvan maassa on myös kannustavaa hankkia lapsia, koska sosiaaliturva on silloin suurempi.
Osaksi syynä on varmasti taloudellinen merkitys, mutta stereotyyppinen hillbilly-katraskin ei ole mitään tuulesta temmattua teoriaa.
Ainoa hyvä asia roskasakin reippaalla lisääntymisellä on siinä, että jossain vaiheessa jokainen ihminen lopulta ymmärtää ihmisarvon vääränlaisen käsityksen olemassaolon ja länsimaisten hyvinvointiyhteiskuntien palauttaminen toteutetaan lopulta väkivaltaisin keinoin. Tai no, ei kai siinä mitään hyvää ole, mutta onhan sitä kehitystä hienoa katsella böndeltä, kun kaupunkien yhteiskuntajärjestys murenee. Vähän kuin istuisi sirkuksen katsomossa.