https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011091094.html
Eiköös homman alakuperänen juju ollu se, että tuo oli mamujen keskinäenen välienselevittely,,,,,,? 🎅
Elikkä rantaruåttalaasten ja keenereiden... 
ilmeisesti siellä on nyt sitten jutun ansiosta niin ruottalaaset, keenerit ja perussuomalaeset lyöneet kättä päälle, halanneet ja kajauttaneet lopuksi Julen är härin liikutuksen kyyneleet silmissä

– Juttu ei rakentanut vastakkainasettelua vaan purki sitä. Juttu on osoitus siitä, että journalismissa kyse on yksinkertaisista hyvistä ideoista, jotka pitää sinnikkäästi ja tyylikkäästi toteuttaa, valintaperusteissa sanotaan.
Olisikohan nuo perusteet keksitty sen jälkeen, kun palkittu juttu oli valittu? Vaikka nykyiselle influensserijournalismille onkin tärkeintä ohjata asiat sopiville raiteille.
Vaaleissa on kopit sun muut, missä jokainen voi vääntää sen Aku Ankan tai Speden korttiin. Pitäisikö vaalit järjestää niin, että jokainen äänioikeutettu menee johonkin hartval-areenan estraadille yli kymmenen tuhannen ihmisen keskelle kertomaan, ketä hän nyt äänestää.
Lusiajutussa kun toimittaja kysyy ihmisiltä, miksi kirjoitit noin, niin todennäköisesti aika harva kehtaa sanoa suoraan ajatuksensa, että kun se on se satanan vitu neekkeri.
Idea juttuun oli ihan hauska, mutta journalismia siinä ei ole pätkääkään. Siinä käytetään suoraa dialogia, jota taas käytetään influensserin toimintatavoilla johdattelemaan henkilö pois todellisista ajatuksistaan ja näin käytännössä vääristelemään totuutta.
Todennäköistä on, että juttua ei olisi julkaistu, jos kaikki negatiivisen palautteen lusiasta antaneet olisivat pysyneet kannoissaan.