Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe synkkä vuorokausi..  (Luettu 1605 kertaa)

Eläkelläisviljelijä

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 8858
Vs: synkkä vuorokausi..
btw,   milloinkahan tuo olis ollu mahollista.   ei moista väylää noin huonossa kunnossa pitetä kylläkään elyn luvalla.    auraamiskynnys alempi kuin muualla..

Ei näkynyt Korso-Lahti välillä yhtään auraajaa silloin iltayöstä joulukuun alussa muistaakseni 2018

Viimeksi muokattu: 25.11.24 - klo:12:17 kirjoittanut Eläkelläisviljelijä

kärmeskytö

  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1776
Vs: synkkä vuorokausi..
Mitä novaa lypsyllä kuuntelin, niin aika pohojalaas painotteisia oli onnettomuudet silloin ja pahinkin kait tapahtui täällä päivällä. Mutta mihinä pirus oli aurauskalusto ? Puolen päivän jälkeen ajelin kyläkaupalle ja kylälle ja ihan pirun paskassa kunnnossa oli kyllä tiet. Voihan olla että oli aamuyön tunteina aurattu, mutta pirun pöppöröiset oli päivällä. En mää ihimettele suuria onnettomuusmääriä. Mutta olisko nyt niin , että nämä  suuret menetykset edes avais tämän tienpidon surkean tilan loppu talveksi ? Vai yllättikö talvi tienhoidon housut nilkoissa. Yllätys jota media ja sääennusteet maalaili jo vuorokausia ennemmin. Yllätys joka oli ehkä ennusteita laimeampi.

Näytti tulleen tuohon Nurmonjoen sillan paikkeille 60:n rajoitus tuon kolarin jälkeen.Paskamainen paikka tuo sillan seutu kun liikuntasaumojen kohdalla tärähtää ja usein rekoista tipahtaa isojakin lumi ja sohjopaakkuja tielle. Taitaa olla joku 15-20 vuotta kun samoilla paikkeilla kuoli 4 henkilöä peräänajo kolarissa.Oli risteyksen kohdassa eli parisataa metriä Atrialle päin tuosta tuoreesta tapauksesta.

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71966
Vs: synkkä vuorokausi..
nuo liikuntasaumat on kyllä surkeita kun niissä on niiin isoja eroja.   tosiaan rekoista kyllä lähtee aikamoisia möykkyjä ja leviää siihen tielle..   ja tuollanen kunnon jääkami on aika turmiollinen moneen muuhunkin kuin sähkyautoissa..

Antidesantti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 19327
  • Tämän foorumin lukeminen ei tee hyvää älykkyydelle
synkkä mosko vitsi... 🎅
Ajelin kerran Hesassa Lahteen tiellä jossa oli 10 cm sohjoa iltayöstä. Liikennevirta 60 km/h.

Vejit siis Mossela sitä jonua...    🎅
"Lähes kaikki Kuntaliiton vuonna 2007 toteuttamaan kyselytutkimukseen osallistuvat kunnat olivat tukeneet jollain tavalla vesiosuuskuntien toimintaa."

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71966
Vs: synkkä vuorokausi..
helppuahan sitä on jonossa ajella kun toiset auraa loskaa..   ja kun ei ole tarvetta lähteä sooloilemaan ohittelemalla.    mutta kokeilepa auraamattomalla tiellä hiljaiseen aikaan..