Perkele kun suivauttaa tuo eilinen Yaran varttaalituloksen julukasu, voettoa kolomessa kuukauvvessa yli miljaarti... Oesi sitä kirveelle töetä... Yara, valehtelluo, määräävän markkina-aseman väärinkäyttöä ynnä ryöstöhinnottelluo suomessa jo vujesta 2007 vaemitenseoli. Onneksi ei oo laanilla säkin äkkie yarapaskaa, eikä tuu
Tuolla sitä oes vara kohentaa tuottaja hintaa, vaan kun Kaekki voitot jaetaan osakkenomistajille Täönään suurrista voitoista ja osinkon jaosta kertoi Kesko. Oes sielläki jakovat´raa jos haluja vaen oes.Kyvyttyttömyydestään toimia pienemmällä katteella seon suurta valetta Jakovaraa kyllä oes Osingon jako mahollisuus sen kertoo kenen rahoilla ja kustannuksella nuot virmat ejääö. Viljelijät niitä elättää.
Onko mielestäsi 7% voittoprosentti koko liiketoiminnasta liikaa ? Kesko, Lidl, SOK ym. eivät määrittele tuottajahintoja.
Miksei yhtiön voittoa muka voi jakaa osakkeenomistajille ? Niiden rahaa se on. Osakeyhtiöllä ei ole muuta perustetta olla olemassa, kuin tuottaa voittoa toiminnasta osakkeenomistajille. Valtiojohtoisessa taloudessa yrityksille asetetaan muita tavoitteita, ja se on todettujen esimerkkien mukaan ollut täsmäresepti näiden yhtiöiden ja pitkän päälle koko sosialistisen suunnitelmatalouden epäonnistumiseen.
-SS-