Aitoa kunnon ruisleipää on vaikeaa löytää, kaikenmaailman ruisleiviksi nimitettyjä sötkötyksiä kyllä on tarjolla, niissä on rukiin ohella ties minkälaisia aineita, ei ne ole kunnon ruisleipää nähneetkään, ei tuo suosittu reissumieskään ole aito ruisleipä, varsinkin hyvää ruislimppua on vaikea löytää.
Täälläpäin on yksi leipomo joka leipoo täysruisleipää ,nostatettu ilman hiivaa ja viljasta 100 % ruista..
Ainesosat :ruis 63 %, suola 1% ,Loppu vettä..
Joillain on ajatusvirhe että limppukin olisi yhtä kuivaa kuin vilja kauppaan myytäessä, ei taitaisi enää nykyihmiset syödä kosteudeltaan alle 14 prossaista leipää..
Virossa oli aikoinaan sellainen leipäosuuskunta josta osakkaat saivat leivän jauhojen hinnalla, lisätty ilmainen vesi ja suola riittivät leivontakustannusten peittämiseen.