Todennäköisesti siellä on jossakin varoventtiili, joka alkaa avautua ennen kuin pumpun säätimen max.paineen asetus komentaa pumpun lepoon. Tai varoventtilissä on roska tai se on juuttunut muuten hiukan vuotamaan.
Jos löydät sen varoventtiilin niin sitä voi yrittää hiukan KIRISTÄÄ (siis vain hiukan ..). Tai vielä parempi, ota ensin kokonaan auki ja säädä uudelleen oikeaan arvoon.
Toinen keino on laskea pumpun säätimen paineasetusta hiukan, niin että pumppu hellittää ennen varoventtiilin avautumista.
Jos ei oikein tiedä mitä on tekemässä eikä esim pysty mittaamaan paineita kohdalleen (siellä on varmasti mittausliittimet jossakin), niin kannattaa jättää jollekin jolle tämmöiset ovat tuttuja juttuja.
En kuitenkaan usko, että kysessä olisi joku 'oikea', suurempi vika.