Kerran näin yhden hyypiön joka katseli romulaanista metsäkärriä kuormaimen kanssa eräässä kauppaliikeessä. Jutut oli kuin sepedeuksella! "Metsäyhtiöt kuulema pitää puu kaupassa isännän puolia metsänhoitoyhdistystä vastaan." Kyseisellä hemmolla oli 7 kpl leivän uuneja ja piti jotakin sukupolvien ketjua jatkaa niisä uunien lämmitämisissä. 
Vilun ja nälän uhri. Puut ilmaiseksi metsäyhtiölle ja loput menee tuollasen kartanorötiskön lämmitykseen. Perintörahoja Ruotsin vallan ajalta alkaen pankissa käyttötilillä. Selvät merkit: Kuormainta romulaanista ostamassa.
Katselin päivällä erään kartanon metsiä. Ovat olleet ainakin 50 vuotta metsäfirman hoidossa. Ensin Tehdaspuun ja nyt UPM hoetelee. Kyllä todella komeeta katsottavaa. Ja mitä tuohon kartanoon itsessään tulee, ei oo konkussi näköpiirissä. Ei siellä tosin oo yhtään konetta pihalla, kaikki hommat hoituu ulkoistetusti. Emäntä kävelee minkkiturkissa pihalla.

Niin ja vielä sit se seikka. Selvästi näkyy mistä alkaa MHY:n hoitamat metsät.
