http://pankkikriisi.blogspot.com/2008/11/he-tuhosivat-suomen-talouden.html
Professori Pentti Kouri kirjoittaa kirjassaan ”Suomen omistaja ja elämäni muut roolit”, että ”Markku Puntilasta, Mauno Koivistosta, Rolf Kullbergista, Harri Holkerista ja Erkki Liikasesta olen varma. He tuhosivat Suomen talouden 1980-luvun lopulla. Pankkien rauniot, työttömien joukkohaudat, hirressä roikkuvat yrittäjät
Tuolloin noudatettiin Mauno Koiviston bernsteinilaista talousoppia: tärkeintä ei ole päämäärä, vaan liike (kohti sosialismia). Presidentin sana oli tuohon aikaan laki, Kekkosen diktatuurin jäljiltä. Presidentti nimitti yksin hallitukset noihin aikoihin.
Neuvostoliitto oli vielä olemassa Koiviston pressakauden alussa, sen romahtamisesta ei edes uneksittu...Väyrysen mukaan Neuvostoliitto on ikuinen.
Toinen Suomen ralouden murentajaryhmä oli nämä yritysaten nurkanvaltaajat ja pilkkojat, joihin kepulainen Kouri (väyrysen talousguru) itsekin kuului.
...unohtamatta Neuvostoliiton kaupan romahdusta, suomalainen tavara ei kelvannut länteen.