ihmeellinen on sepeteuksen oikeustaju, lakihan pitäisi olla kaikille sama.
viittaan siihen, että eihän vilho viherterroristien päällikkökään ministerinä ollessaan saanut syytettä terrorisoidessaan ja uhkailemalla toimivaltaansa kuulumattomia virastoja ja virkamiehiä talvivaaraan liittyvissä asioissa.
oikeuskansleri tosin tutki vilhon toimia, mutta ei vienyt asiaa eteenpäin.
onneksi vilhon ja vilhon johtaman terroristiryhmän luonnonsuojelun nimissä aiheuttamat aineelliset vahingot rajoittuivat siihen altaan pettämiseen ja pienimuotoiseen vesien karkaamiseen ympäristöön. kalakuolemia, kuten myöskään suurimittaisia järvien saastumisia ei luonnonsuojelijoiden yrityksistä huolimatta päässyt tapahtumaan.
vahingonkorvausvaateista tosin voidaan todeta tonttien, kuten myös rakennettujen kiinteistöjen arvojen moninkertaistuneen ajasta ennen talvivaaran rakentamista.
Hirveetä, jos on puoletkaan totta...