sen takia että nekin halutaan pitää mukana maan taloudessa ja kun ei sinne parhaille paikoille nyt haluttais lisää rahaa tarpeettomasti lappaa. jos sulla jo milli taskussa niin miksi sinne pitäis se toinen maksaa jostain?
Tarkoittaako tuo "paras paikka" jotenkin siis hienompaa ympäristöä, ruåtsinkielisiä naapureita, ja korkeampaa maan hintaa ja vuokraa? MTT:n koeasemilla Ruukissa nähtävästi on Suomen korkeimmat koeruutusadot, syysrapsit, rukiit , kaikki onnistuu paremmin kuin etelässä.
Olen koko ajan ihmetellyt sitä vuoristohändikäppiä. Kun lähellä napapiiriä tuntuu olevan semmoista eteläeuroopan tehoviljelyn meininkiä ennemminkin. Eihän semmoisia kunnon kesä- ja syyshalloja ole ollut Pohjanmaalla enää vuosikymmeniin ?
-SS-