Jos mennään takaisin viestiketjun alkuperäiseen aiheeseen, niin tuo aloituksessa mainittu fraasipohjainen puheilmaisu esiintyy aika usein kotimaan politiikassa. Entinen ulkoministerimme Ike edustaa siinä ykköstasoa: hän pystyy puhumaan vaikka tunnin sanomatta mitään: erilaisia vakiolauseita pannaan vaan toistensa perään. Nerokasta. Nykyinen pääministerimme näyttää joskus puhuvan samalla tavalla.
Tai lähde jonnekin innovaatio-kehitys -seminaariin, jossa puhutaan asioista ns. yleisellä tasolla. Valitettavan harvassa ovat ne, joilla oikeasti on jotain annettavaa kuulijoille.
Eikä siinä mitään, ei joka päivä tarvitse ruutia keksiä. Olisi kuitenkin kohteliasta kuulijoita kohtaan vaieta, kun ole sitä sanottavaa, niin kuulija voisi tehdä jotain muuta, parhaimmillaan hyödyllistä.
Petri