Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe neuvoja kaipaava!  (Luettu 3362 kertaa)

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71735
neuvoja kaipaava!
hieho poiki viime kuun lopulla ja on syönyt ja lypsänyt hyvin, ei lihoista lypsyä ja saa ruokintasuunnitelman mukaan rehuja ja  nyt toissa iltapäivällä navetalle mennessä helkutinmoinen asetonin lemu, sai pastana ketosista ja pötsipotkua, aristaa vasenta takasorkkaa;   ei silminhavaittavaa syytä; -ei turvoksissa, ei arista koskettelua kääntelyä, ei kuumetta 39,1 ja ei vain nouse ylös.      lääkäri kävi kattomassa ja pisti kipulääkkeen ja levokalsiumin varoiks, asetonipikatesti ei muutu väriltä, hengitys ei haise enää ja lämpö 28,9 eikä edelleenkään nouse, ei kilinää eikä sonta millään tavoin eroa viikon aikaisemmasta tai vierustoverin, eikä vain nouse.    seuraa liikkeitä ja korvat lämpimät ja sivulla normaalisti!                               multa ja lekurilta loppuu neuvot, onko talutettava ulos kun saa sähkiksellä pystyyn ja poks!           ei paljon kärsi katella tollasta!        miten lie muilla?

Courtney1

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 7726
  • I'm not bad, I'm just drawn that way.
Vs: neuvoja kaipaava!
Tulehdukset usein oireilee jaloissa, vaikka olisivat muualla kehossa. Just tuo, että elukalla tulee "ilman syytä" takajalka kipeäksi. Varmaan ihan sinusta nyt kii, miten kauan tekohengität ja katselet sitä. Joku päätös pian kuitenkin tehtävä  :-\
Curtni1 on typerä, suorastaan vastenmielinen idiootti, kun ei erota työtätehnyttä työtävieroksuvasta.

hepsankeikka

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 52
  • näillä mennään mitä on
Vs: neuvoja kaipaava!
Jäin miettimään, onkse siis maannu alun alkaen kun rupes sairastaa..
Mut joo, jos sähkiksellä saa ylös lienet jo voiton puolella. Voihan se olla ettei silläkään saa.
Tiedä tuohon sanoa mikä vaivaa, nämä nyt vaan joskus on tällaisia. Eivät sitten halua edes yrittää vaikkei varsinaista vaivaakaan enää olisi ( vaikka mistä sen tietää )..
Sinusta ihan kiinni miten pitkään katselet ja kääntelet. Joskus ovat viikonkin maanneet ja sitten nousseet.

sjk

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1784
Vs: neuvoja kaipaava!
Taitaa tuo sinun hieho olla halvautunut,sorkkakuumeen kera.Hieho ei halvaanu vaan kärsii halvausoireista eli tuolla kalkinannolla ei ihmeitä tehdä.Osta Rumelania tai jotakin muuta kuin tuo pötsipotku,anna sitä jopa yliannoksella,kipulääkettä jos pystyy antamaan eli ei entiset vaikuta sitä ketosista myös.Jos käytät sitä ell,niin sanoppa sille,että sydän ja pötsi voi valehdella,kalkinpuute voi olla ilman että se kuuluu noista,happamuus olisi hyvä mitata,pötsi oppii ajanmyötä epänormaaliin happamuuteen,mutta juoksutusmaha ei ja kalkinpuute ym.puutteet tulee tuota kautta.Happamuus,juoksutusmaha ja jopa maksa kuntoon energianpuute saattaa tuhota,jalat nämä kaikki tulee loppujen lopuksi samasta ongelmasta eli halvausoireista ja happamuudesta.Kaks,kolme päivää tapahtuneesta,jos eläin on hengissä,niin sillä on mahdollisuus selvitä,ei tuo aina todeutu,mutta nuo päivät ovat pahimmat,tuhoja kannattaa välttää,eläimen sisälle tulevia tuhoja,happamuuden raju muutos tekee näitä.Juoksutusmaha saattaa kiertää tuolta hieholta.

Aleksis Kivi

  • Harjaantunut
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 108
Vs: neuvoja kaipaava!
Mahahaava tai suolen/juoksutusmahankiertymä...28 lämpönä

caseman

  • Vieras
Vs: neuvoja kaipaava!
Tukeeko maitoa? Yhdelle hieholle tuli utarekuolio sorkkakuumeen kera... Autolla lähti...

Tuomo

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12
Vs: neuvoja kaipaava!
Entäs se semmonen nostoteline?

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71735
Vs: neuvoja kaipaava!
maitoa antta noin parikymmentä puoli litraa ja on pystyssä terävänä, ja ei ole kuumetta 28,7 ja syö hyvin ja muutenkin terveen oloinen mutta....... kääntelin ja koittellin aamulla sorkkaa kinnertä lonkkaa ja mikään ei aristanu eikä mikään ole turvoksissa/kuuma,      väkisin ylös niin tuntuu että vain motivatio puuttuu!             itellä alkaa vain pipo todella kiristää kun kattelee tollasta ja elikkoläkäri totes että katotaan!                                        noooo, kaiketi sitä on vain hylättävä lellikki ja otettava arki mukaan!                                kiitos muuten noista vihjeistä ja neuvoista! :-*

msan

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 265
Vs: neuvoja kaipaava!
meillä oli kanssa eräs makoilija jota hoidettiin monella tapaa ja ei tahtonut(viitsinyt) nousta ylös. Eläinlääkäri ajoi piiskalla ylös ja ei mitään hämminkiä. No seuraavalla lypsyllä taas vaan makaa ja soitetaan lääkärille.  Sanoi, että antakaa paimenpojalla vähän apuvirtaa. Alussa vähän hirvitti mutta pomppas nopsasti ylös. Kolmannella lypsykerralla riitti kun haki paimenen näkösälle niin jo nousi. Ja tapauksesta on monta vuotta ja kyseinen lehmä edelleen navetassa. Eli kyse oli silloin laiskuudesta. Tuntui aluksi raakalta konstilta mutta ei se älytön hakkaaminen auta. Ja sen verran kovan iskun se paimen antaa että kertatällistä nousee jos on siinä kunnossa

Oksa

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 71735
Vs: neuvoja kaipaava!
juuu, tota motivaatiota epäilen itekii mut kun on näitä rääkkäysjuutuja nin ajattelin että olis hyvä hakea omantuinnon turvaa ........!

jariman

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1414
Vs: neuvoja kaipaava!
ettei vaan olis mangelsiumhalvaus, eli mangelsiumin puutos?
tulee noin viikko poikimisesta, lämpö pysyy normaalina.

jostain syystä tällä talvikaudella tullut mangelsiumhalvauksia/ oireita ,
pääosin mangelsiumpastalla tokentunut, yks vaati ell hoitoa
oli tosi paha, tokeni ja lypsää hyvin.