Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Pellettikattila nokeaa  (Luettu 5170 kertaa)

Juxu

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 3
Pellettikattila nokeaa
On kysymys nuohouksen tarpeesta pellettikattilassa. Minulla on täällä Pohjois-Suomessa hyvin toimiva pellettilämmitysjärjestelmä omakotitalossa. Vuodessa kuluu keskimäätrin 6500 kg lähinnä Keminmaan pellettiä. Kattilana Aritermin nimenomaan pelletin poltolle tehty kattila ja polttimena Beqvem 20 kW. Ongelmana nyt se että nuohouksen tarve näyttäisi lisääntyvän. Mistä se johtuu? Ovatko säädöt muuttuneet itsekseen? Milloin syöttö ja puhallus ovat oikeassa suhteessa? Miten tiheään te  muut käyttäjät nuohoatte?. Itse ajattelisin, että tuhannen kiloa pitäisi saada poltetuksi  nuohousten välillä.

Kloppi

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1019
Vs: Pellettikattila nokeaa
Jos tuhannen kilon välein pitää nuohota, niin aika huonosti palaa tai sitten pelletti on jotain muuta kuin puhdasta.. Onkos tuossa Bequemissa automaattisytytys vai ylläpitotuli? Jos ylläpitotuli, niin sitten en välttämättä ihmettele, noin 500 kiloa kuukaudessa tarkoittaa melkomoista kituvalkeaa.

Movado

  • Vieras
Noki
Ei pala omassa pannussa pellettiä - noki tarkoittaa huonoa palamista - liian kylmäliekki tai happea liian vähän .

Toki poltto-aine vaikuttaa myös, mutta kun se on teollisesti tehtyä ei siinä luulisi olevan vikaa?

Oletko lukenut tuon linkin alla olevan jutun
http://keskustelukanava.agronet.fi/agronet/index.php?topic=13183.0

- onko pelletti enää kannattava poltto-aine jos kaurakin on halvenpaa?

kylmis

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12527
  • Virolaista kiitos!
Vs: Pellettikattila nokeaa
Kyllä mää soittaisin ihan kylmän rauhallisesti aritermille ja kertoisin ongelmasta. Valmistajalla pitäisi olla paras näkemys asiaan.

msan

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 265
Vs: Pellettikattila nokeaa
Itsellä navetassa pellettilämmitys ja sen verran kokeillut eri valmistajien pellettiä että niissä on isojakin eroja. Joillakin pelleteillä palopää karstaantuu nopeasti ja sitten alkaa nokeaminen, kun ilman saanti huononee. Toisilla ei juuri puhdistustarvetta normaalin tuhkanpoiston lisäksi. 8 millinen toimii ainakin ecotecin polttimessa paremmin. Ja jos joukossa on paljon jauhoutunutta pellettiä, niin sekin hieman huonontaa paloa.

Juxu

  • Tulokas
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 3
Vs: Pellettikattila nokeaa
KLOPPI arvelee, että nokeamisen syy on polttokupissa kytevä ylläpitotuli, joka savuttaa. Itse olisin sitä mieltä, että kupissa on pari desiä lähinnä hiillosta, josta ei savua lähde. Lepoaika toistuu kattilassamme  noin kerran tunnissa (Palovaihe noin 15 min.) Miten  hyvin te toiset käyttäjät osaatte säätää liekkiä värin perusteella? Pitäisikö hankkia savukaasun analysointilaite? Oletteko selvillä, kuinka monen kilon polton jälkeen seuraa teillä uusi nuohous. - Kiitos  muuten vastauksista,joita tähän mennessä on tullut. Juxu