Kiitos hyän hallituksen, Suomi pääsee käräjille päin persettä säädetustä alkoholilaista. Tästäkään ei onneksi varoittaneet kuin kaikki asiantuntijat. Mutta koska asiantuntijat ovat kommunisteja tai muuten vaan väärässä, saadaan tähänkin poltettua kuluineen ja vahingonkorvauksineen kymmeniä miljoonia euroja.
https://yle.fi/a/74-20106821Lakioppineet varoittivat hallitusta alkoholiuudistuksen EU-sääntöjen vastaisuudesta. Eduskunnan perustuslaki-, talous- sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnat varoittivat samasta. EU:n komissiokin oli lähettänyt moitekirjeen.
Hallitus ei viilannut lakiesitystään riittävästi, ja nyt aiempaa vahvemmat alkoholijuomat ruokakauppaan tuonut uudistus on näillä näkymin viemässä EU:n mallioppilaaksikin kutsutun Suomen ensin EU-komission hampaisiin ja sitten EU-tuomioistuimeen. Myöhemmin eteen tulevat myös vahingonkorvauskanteet.
Syynä on lakiuudistukseen kirjattu valmistustaparajoite, joka sallii ruokakaupan hyllylle vain käymisteitse valmistetut 5,5–8-prosenttiset alkoholijuomat, mutta ei tislaamalla eli lähinnä vahvoista laimentamalla tehtyjä juomia.
Valmistustaparajoite istuu huonosti EU-lainsäädäntöön, koska se syrjii osaa alan yrityksistä. Asiasta on jo jätetty valituksia EU-komissioon.