Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1]

Aiheet - 41242

Maidontuotanto ja lihanaudat / maitohuuhde
: 03.09.10 - klo:11:28
Kuinkahan moni huomasi jutun alkukesältä ,jossa evira oli huolissaan kun ulkomailta tuodun maidon kuljetuskaluston ja pakkaus linjonen pesusta tuleva maitohuuhde olikin suomen lakien ja saadösten mukaan kielletty käyttämästä eläinten rehuissa tautiriskien takia.  Lain laatija oli huolehtinut eläinten terveyden turvallisuudesta säätämällä tälaisen asetuksen.
Sitten tultiin siihen tilanteeseen että joku firmma aloitti ulkolaisen maidontuonnin ja olisi joutunut hävittämään maitohuuhteen asian mukaiseti ongelmajätteenä, eikä voinut myydä tuottajille riskimateriaalia.
NIINPÄ EVIRA kaikessa hiljaisuudessa suurella kiireellä , kuin tilauksesta muutti tai poisti moisen asetuksen kohden jotta markkinahäirikölle ei vain tulisi lisäkustannuksia.
Ihmettelen suuresti eviran motiiveja.

t.jl
Kuinkahan käy? Eteläpohjalainen keinosiemennystoiminta yhdistyy vuoden vaihteessa muuhun suomen siemennystoimintaan vain keskipojanmaa on edelleen itsenäinen osuuskunta. mutta sitäkin on hallinto viemässä väkisin mukaan. samaan aikaan faba-palvelu neuvottelee faba-jalostuksen kanssa fuusiosta, mutta sillä on myös neuvottelut meneillään myös pohjoismaisen vikign- genetiksen kanssa ,johon sen olisi tarkoitus jollain tavalla lähteä mukaan joko fuusioitua taikka ostaa osuuden . Kaavailtu omistus-osuuksien jako olisi tanska 50% ruotsi 25% ja suomi 25%.
KOtimaisen yhteistyön ja mahdolliset yhdistymiset siemennys osuuskuntien osalta on ymmärrettävää ,mutta jo faba-palvelun ja faba-jalostuksen yhdistymistä jo hieman epäilen , jos siemenen myyjä päättää myös sonnien valinnoista sonninemien valinnoista , niin ollaanko silloin sekoittamassa kauppa ja neuvonta??
mutta kun lähdetään pohjoismaiseen yhteistyöhön tulee käyttää todella suurta hartkintaa!
esimerkkeinä ruotsalaisten ja tanskalaisten arla yhteistyö jossa ruotsalaisille luvattiin tietty hinta maidosta , jonka kuitenkin tanskalaiset kuitenki enemmistöllään sitten kumosivat, että sellainen sopimus kumppani.
Yara kuvioista nyt puhumattakaan .
suunitellussa kuviossa annetaan heti alkuun tanskalaisille päätäntävalta 50% omistuksella ja jollei rivit pidä niin aina tulee takkiin.
tosin olen saanut sellaisen kuvan tästä neuvottelukuvioista että palkka rengit hinkuaa yhteispojoismaiseen yhtiöön ja luottamushenkilöt epäilevät.
En epäile etteikö pohjoismaisesta yhteistyöstä voisi löytyä hyötyjäkin sehän liittyy geenitutkimukseen , mutta kuten tiedämme tutkimus on aina kallista onko järkevää olla ensimmäisten maksajien joukossa(tulee mieleen kun sonera osti yhtenä keväänä umts verkkoa saksasta ja kaunis kesähän siitä tulikin), mutta kotimaassakin on vielä paljon kehittämisen mahdollisuuksia ja pakkokin sillä vähenevä tilojen määrä vaikuttaa suoraan siihen että löytyykö kasvavassa työpaineessa kaikkin organisaatioihin innostuneita henkilöitä (ei riitä kunhan on mukana). kehittämiskohteista ainakin pro-agrian ja faba-jalostuksen yhteityö on selvitettävä.
toivottavasti  tuottajat saa oikeaa tietoa tarpeeksi asiasta!????
Sivuja: [1]