Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1]

Viestit - änkikanki

Ei ole hypoteettinen,vaan ihan vaihtokoneita katsellessa huomattu tosiasia.Ilmiö esiintyy pohjalaiskoneissa,mutta esim.varsinais-suomalaisissa koneissa ei juuri lainkaan.Onko sidoksissa maalajeihin tms.
Ihan tosissani kysyin,ilman kettuilua.
Luonnollisesti jos on varaa ostaa uusinta uutta traktoreissa,riittänee ylimääräistä hydrauliikkaa myös vetokoukulle ja nostovarrelle.
Enkä minä väittäisi esim vm.2005 vaihtokonetta vanhanaikaiseksi.
No en oo kumpaakaan tarvinnu,hydraulinen työntövarsi on ollut käyttämättömänä kohta kymmenen vuotta,mutta mulla ei ookaan tapana ajella traktorilla muuten vaan.
Ja etukuormaajaa tarvin n.6 kertaa vuodessa,muun ajan sekin on turhan panttina,eli ei sekään mikään jokapäivän kone ole.
Muutoin minä ainakin tarvin useammassa koneessa 3 lohkoa käyttöön yhtä aikaa,joten kaikkiin traktoreihin on hommattu riittävästi lohkoja.
Eli tämmöinen tyypillinen pohjalaiskone,3 lohkoo,yks tai kaks jo varattuina ja sitten yks vapaana,näitä näkee paljon myynnissä,ei sopisi mulle.
Kertokaapas mulle,miks pohjanmaalaisissa vaihtotraktoreissa on järjestään vaihdettu oikeenpuoleinen nostovarren säätö hydrauliseksi,samalla on sitten yksi ulkopuolinen aina pois "oikeista töistä"?
Eikö siellä oo koneita jossa on hydrauliikkaa,kun yks joutaa oleen tarpeettomissa hommissa.
Sivuja: [1]