Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Kuinka lähellä tilaa peltojen tarvitsisi noin suurinpiirtein olla, että rehunkorjuu noukinvaunulla kannattaisi? Vai onko paaliin laittaminen parempi vaihtoehto, jos pellot ei ole aivan tilan läheisyydessä?
Meillä on noukkari ja sillä ollan tehty rehua toistakymmentävuotta ja sen parempaa konetta ei oo. meillä pellot on 5-15 km välillä. noukinvaunu hyvät puolet on siinä et ei tarvii isoo porukkaa rehun teossa, hätäseen tekee vaikka itestään.
kyllä se varmaan sitä on. mutta just otettiin testit viime syksynä ja sillä lohkolla ei ollu puutteita.
Huomasi tuossa kun ruiskuti et kauran lehet oli ruskettunu yhellä lohkolla. Mikä hän sitä vaivaa?
Oon miettiny jos tekis kasvihuoneen kaarista navetan vino kuivike pohjalla. nyt pidet hiehoja ulko tarhassa siitä ne pääsee kone vajaan katon alle mut ei oo hyvä kun on maa pohja.
Kannattas ostaa sähkonen lohko niin ei tartte korjata vaijeria
Pitäs keksiä joku kustannus tehokas rakennus hiehoille eli ei saa maksaa mitään
Siinä se ogelmatulee kun teinejä pitäs siirtää talvella ulos. kun umpilehmät on hiehojen paikalla