Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1]

Viestit - ilpu

https://www.agripalvelu.fi/sundstrom_sr_500__sr_540_puhallinsuojainpaketti

Toi on hyvä. Yli kymmenen vuotta päivittäistä käyttöä ilman ongelmia.
[/quote


Voin kans suositella. 10 v. käytössä. Aluksi oli enemmän käyttöä, mutta viljanviljelyn loputtua käyttö satunnaista. Hinta on vain näköjään noussut. 800€ oli aikonaan. Hernerokkapäivänä pitää sitte olla kunnon suodattimet
Onko 6200 sarjassa vaihdevivut vielä tangoilla? 6400 sarjassa vaijerit ja teki samaa kun oli vaijerin päästä lähteny metallikuori irti. Syrttäs vaijerin kieroon eikä kytkenyt kunnolla
DElaval ei myy enää sveaverkenin tavaroita ja varaosiakin vain niin kauan kuin varastossa riittää. Joitakin varaosia, jotka kuuluvat tuotevastuuseen joutuvat tilamaan lisää, mutta esim. primaventin kohdalla ransuco taitaa olla ainut vaihtoehto
Todennäköisesti saa, muutama vuosi sitten kun se ukkosrintama kulki Suomen yli, hajosi meiltä navetasta em boksin lisäksi ilmastoinnin säädin ja tietokone. Tapiolalle soitto ja maksoivat isompia kyselemättä omavastuun ylittävän osan. Se vain nakertaa, että varaosahinnoittelu on joissain osissa tällä mallilla.
Kiitoksia kommenteista ja neuvoista. Uusi on paikalla ja täytyy vain niellä harminsa ja maksaa. Pari paikkaa on tiedossa, missä voisi ainakin käydä näyttämässä piirilevyä, että voiko sille tehdä mitään. Olisi sitten ainakin varalla.
Kovin tuntuvat herkille sähköjen räpyttelylle. Tämökin alkoi vikoa kun muuntajasta tippui yksi vaihe pois eikä ennättänyt ajoissa sammuttaa konetta.
Juurikin samanlainen. Filtrec a-2-21-c10bm
lähinnä ajattelin , että kun boksiin liitetään I/O expansion connectoriin lisäboksi. Voisiko Logiikkaohjaus olla tässä osassa. Itse olen tullut toimeen koneen kanssa kun tiedän mitä raamatunkohtaa pitää missäkin tilanteessa koneelle lukea. hankaluuksia tulee siinä vaiheessa kun lomittajille pitää puhelimen kautta selittää, mihin ja kuinka lujaa pitää kumivasaralla lyödä, jotta alkaa toimimaan. Vika on niissä pienissä kärjissä, jotka ohjaavat hydrauliikan magneettiventtiilejä. jumittavat ja eivät aukaise tai jäävät yhtä aikaa päälle.Eikä näitä nykyaiaisia minä ainakaan enää saa tinatuksi ja vaihdetuksi, ovat niin pieniä
tätä vähän epäilinkin. Vetuttaa vaan tämä delavalin hinnoittelupolitiikka, joka ei oikeastaan perustu mihkään varaosissa. Esim. hydrulisuodatin 200€ samaan masinaan delavalilta, mutta viimeks tuli sellanen vahinko, että lähettivät sellaisessa laatikossa jossa oli valmistajan nimi ja varaosanumero. Hydrauliikkaliikkessä sama 75€
Eli tämmöinen tapaus kun delavalin hydr.lantakoneen ohjauslogiikkaboksi alkoi vikomaan ja vaihdettiin uusi. Ohjauslogikkana on Schneider elektronicin Twido.
Delaval pyysi tästä osasta n. 1300€ + alv. Netissä näitä samoja myydään 200-230€. Ongelmana on se, että tämä logikkayksikkö on ohjelmoitava. Voiko vanhasta imuroida jollain konstilla ohjelmat uuteen vai onko ohjelmointi erillisessä boksissa joka liitetään logiikkaboksin kylkeen.
Sivuja: [1]